Američané jsou drzí a senátor Graham je zmetek, prohlásil Medveděv kvůli nedávnému incidentu s dronem

Dmitrij Medveděv (Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Dmitrij Medveděv | FOTO: Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý prezident a premiér Ruska Dmitrij Medveděv se znovu opřel do Američanů. Podle něj je správné, že ruská stíhačka smetla z oblohy americký dron. Navíc zcela nepokrytě vyhrožoval senátorovi Lindsay Grahamovi smrtí.

„Stručně řečeno, Američané jsou drzí. A není správné se s nimi usmiřovat,“ napsal Medveděv na svůj telegramový účet, přestože tím, kdo incident způsobil, byla ruská stíhačka, která úmyslně na dron zaútočila a poškodila jej tak, že jej operátoři raději navedli na řízený pád do Černého moře.

(FORUM 24)

Podle Medveděva letecký kodex operuje s pojmy jako jsou „zakázané zóny“ či „zóny s omezením“ a podle něj by tato omezení měly dodržovat i drony, nejen letouny. „Tím spíše, že někdy je obtížné zaregistrovat okamžik, kdy letadlo nebo bezpilotní letoun vstoupí do teritoriálního moře,“ napsal Medveděv, přestože musel vědět, že k incidentu došlo v mezinárodním vzdušném prostoru, nikoliv nad územím Ruské federace.

Navíc Medveděv připojil otevřenou výhrůžku americkému republikánskému senátorovi Lindsay Grahamovi, který krátce po incidentu navrhoval, aby Američané nad mezinárodními vodami sestřelili každé ruské letadlo, které se přiblíží k „americkému majetku létajícímu nad mezinárodními vodami“.

„Samozřejmě jsou nutné vojenské střety s Američany. Zejména kvůli zmetkům, jako je senátor Graham, který tvrdí, že by se měla ruská letadla sestřelovat. Mimochodem, letecké nehody se občas stávají i takovýmto krysám,“ dodal Medveděv výhrůžku, která v kontextu s nedávným odhalením italské tajné služby, že si tento představitel Ruska chtěl objednat vraždu italského ministra obrany, působí jako jasné vyhrožování smrtí, či ještě přesněji teroristickým útokem na letadlo, v němž by senátor Graham cestoval.

Ačkoliv krátce po incidentu Rusové tvrdili, že s pádem amerického dronu MQ-9 Reaper nemají nic společného, video, které zveřejnila americká armáda, je jasně usvědčuje ze lži, neboť ruský letoun dvakrát úmyslně před dronem vypustil palivo, aby jej poškodil, a následně do něj narazil a poškodil mu vrtuli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články