Američané odmítají ruskou vodku. Dávají přednost ukrajinské

Ruská vodka bude mít na některých místech v USA problémy s prodejem (klimkin, wikimedia, CC0)

Ruská vodka bude mít na některých místech v USA problémy s prodejem | FOTO: klimkin, wikimedia, CC0

Některé bary a prodejny alkoholu ve Spojených státech i v Kanadě se rozhodly na protest proti ruské agresi vůči Ukrajině přestat nabízet ruskou vodku a nahradit ji značkami z Ukrajiny.

„Včera ráno jsem se probudil a viděl jsem, že Rusko napadlo Ukrajinu. Člověk si říká, co může dělat,“ řekl Bob Quay, majitel Bob’s Baru v Grand Rapids ve státě Michigan. Podle něj USA zavádějí sankce a on se rozhodl zavést i sankce vlastní. Přestal tedy nabízet Stoličnou vodku a začal propagovat ukrajinskou značku Vektor. „Máme nad ní nápis Podpořte Ukrajinu,“ řekl Bob Quay. Quay tento krok oznámil na facebooku. Bob Quay zároveň prohlásil, že ví, že jeho gesto nedonutí Putina odejít z Ukrajiny, ale chce vyvolat diskusi o této Putinově barbarské agresi. „Je to ale to, co mohu udělat okamžitě,“ dodal Bob Quay.

(Týdeník FORUM)

Obchod s lihovinami Southern Spirits v Indian Landu v Jižní Karolíně po stažení ruských značek z regálů začal nabízet ukrajinskou vodku Kozak. „Prodává se mnohem rychleji, než jsme si mysleli,“ uvedl generální manažer Drew Podrebarac.

Lyžařské středisko Magic Mountain v Londonderry ve Vermontu zveřejnilo video, na kterém zaměstnanec vylévá vodku značky Stolichnaya do odpadu se slovy: „Omlouváme se, ale ruské výrobky zde nepodáváme.“

Do boje se zapojili i někteří guvernéři. Guvernér Ohia Mike DeWine nařídil státnímu ministerstvu obchodu, aby zastavilo nákup a prodej Russian Standard, jediné ruské vodky prodávané v Ohiu, která se zde prodává pod značkami Green Mark a Russian Standard. Guvernér státu New Hampshire Chris Sununu podepsal nařízení, podle kterého musí státní prodejny alkoholu stáhnout alkohol ruské výroby a značky, stejně jako guvernér Utahu Spencer Cox.

V Kanadě oznámil v pátek Úřad pro kontrolu alkoholu v Ontariu, že „všechny výrobky vyrobené v Rusku budou odstraněny z prodejních kanálů LCBO“ (Liquor Control Board of Ontario ), a to včetně 679 jeho obchodů v celé provincii. Zároveň prohlásil, že „stojí na straně Ukrajiny, jejího lidu a ukrajinské kanadské komunity v Ontariu“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]