Američané opět řeší otázku potratů. Rozhodnutí Nejvyššího soudu může změnit jejich regulaci

Norma McCorvey čili Jane Roe a její právnička Gloria Allred na schodech Nejvyššího soudu USA v roce 1989 (Shaull / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Norma McCorvey čili Jane Roe a její právnička Gloria Allred na schodech Nejvyššího soudu USA v roce 1989 | FOTO: Shaull / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

V americkém Kongresu bylo včera rušno. Server POLITICO totiž jen několik hodin před jeho jednáním zveřejnil uniklý návrh stanoviska Nejvyššího soudu ke zrušení přelomového rozhodnutí ve věci Roe vs. Wade, které zaručovalo federální ústavní ochranu práva na potrat. Jedná se o jedno z nejkontroverznějších a nejnapadanějších rozhodnutí Nejvyššího soudu v americké historii.

Demokratičtí senátoři tak začali okamžitě řešit, co musí Kongres udělat, aby zajistil legální přístup k interrupcím. Jenže to zatím vůbec není jasné. Mnoho demokratů se tuto otázku snaží vyřešit už delší dobu, a to dvěma legislativními cestami, které by zajišťovaly právo na potrat v celé zemi. Konkrétně navrhují, aby Kongres přijal zákon kodifikující rozsudek Roe vs. Wade.

Problém je, že v Senátu, kde je nyní 50 na 50 hlasů, by přijetí takového zákona umožňujícího přístup k interrupci na celostátní úrovni vyžadovalo hlasů 60, a ty demokraté s největší pravděpodobností nemají šanci získat.

V novodobé historii soudu ještě nikdy nebyl zveřejněn žádný návrh rozhodnutí v době, kdy byl ještě případ v řízení. Není tedy překvapením, že tento výbušný únik informací silně zintenzivnil debatu, která byla už před tím zřejmě nejkontroverznější v tomto volebním období. Podle demokratů se toho však v úterý po odhalení těchto informací stejně moc nezměnilo.

Rozhořčení a šok můžeme sledovat nejen u demokratických senátorů, ale i u obyčejných Američanů. Mnoho z nich stále nevěří, že by toto půl století trvající právo mohlo během několika týdnů zaniknout, jiní vyšli do ulic s tím, že hodlají bojovat ještě tvrději než kdy dřív.

Výsledky nedávného průzkumu ukázaly, že 70 % Američanů si myslí, že potrat je volba, která by měla být ponechána na ženě a jejím lékaři. Obecně průzkumy v průběhu času ukázaly, že podpora legálních potratů se od rozhodnutí ve věci Roe vs. Wade změnila jen málo. Pouze menšina obyvatel USA si myslí, že potraty by měly být zcela nezákonné.

Rozhodnutí soudu zatím není a nebude konečné, dokud nebude zveřejněno. Pokud by k němu nakonec přece jen došlo, znamenalo by to ukončení padesát let trvající záruky federální ochrany práva na potrat. Každý jednotlivý stát by si tak mohl rozhodnout, jaký přístup k potratům zvolí.

Roe vs. Wade je případ Nejvyššího soudu Spojených států amerických z roku 1973 týkající se zákazu interrupce v USA. V roce 1970 Norma McCorvey, tehdy z důvodu ochrany známá jako Jane Roe, prostřednictvím svých právniček podala u soudu žádost o potrat, který jí nebyl umožněn dříve. Odůvodňovala to tím, že je obětí znásilnění. Proti ní se za stát Texas postavil Henry Wade. Oblastní soud nakonec rozhodl v její prospěch, nezrušil však texaské zákony zakazující potrat. Obě strany se nakonec odvolávaly tak dlouho, až se jejich případ dostal k Nejvyššímu soudu. Ten rozhodoval přes třináct a půl měsíce a nakonec rozhodl ve prospěch Jane Roe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]