Američané podali třináctkrát víc dávek vakcíny než Rusko. Co na to kremlofanoušci?

Prezident Spojených států Joe Biden (ČTK)

Prezident Spojených států Joe Biden | FOTO: ČTK

V pomyslných vakcinačních závodech to zatím nevypadá, že by se Putinovo Rusko moc drželo starého hesla ze sovětských časů „dohnat a předehnat“. Vlastních občanů zatím dokázali očkovat několikanásobně méně, než se to daří ve Spojených státech. Trend je také mizerný.

„Spojené státy hlásí úspěšný průběh očkování, v zemi totiž pokračuje rychleji, než se původně očekávalo. Američanům bylo v jeho rámci dosud aplikováno až 165 milionů vakcín. Průměr posledních sedmi dní přitom činí tři miliony podaných dávek za 24 hodin. Prezident Joe Biden oznámil, že úřady 19. dubna spustí registraci žádostí lidí starších osmnácti let, ačkoli původní plán počítal se začátkem května… Spojené státy zvládnou během první stovky dní trvajícího prezidentova mandátu rozdat dvě stě milionů injekcí.“ (ct24.ceskatelevize.cz)

FORUM 24 (archiv)

A jak to vypadá v Rusku? Země původu vakcíny Sputnik V, která je podle propagandy nejlepší, nejlevnější a světem obdivovaná, poněkud zaostává. „Rusko dosud podalo nejméně 12 474 954 dávek vakcín proti covidu. Za předpokladu, že každý člověk potřebuje dvě dávky, je to dost na očkování asi 4,3 % obyvatel země. Během posledního týdne Rusko hlásilo v průměru 222 332 dávek denně. Při tomto tempu bude trvat dalších 130 dní, než se podá dostatek dávek pro dalších 10 procent populace.“ (Reuters.)

Proč to v Rusku tak drhne, jsme tu již psali. Rusko totiž rozjelo nejdřív negativní kampaň proti západním vakcínám, což zřejmě v Rusech vzbudilo nedůvěru vůči očkování jako takovému. Negativně – nebo přímo dezinformačně – se mluví o Západem vyráběných vakcínách proti covidu. Zejména o vakcíně Pfizer/BioNTech, přičemž prokremelská média nafukují údajné vedlejší účinky a tvrdí, že lidé po očkování umírají ve značných počtech. Měsíce staré hororové příběhy o obětech údajně způsobených očkováním se ve zprávách ukazují jako ilustrace dopadu nasazení údajně chybných a nebezpečných očkovacích látek. „Společnost Pfizer je odsuzována za to, že ve svých studiích vynechala klíčové fáze (i když se všeobecně uvádělo, že ohledně Sputniku V se ve skutečnosti stalo právě to), prováděla smrtící testy a uváděla na trh vakcíny, které nebyly průkazné a připravené. Kritizují se společnosti Pfizer a Moderna za nedostatek transparentnosti, zatímco přínosy ruské vakcíny vyplývají prý z toho, že společnost vyrábějící Sputnik je vlastněna státem.“ (EUvsDisinfo)

Pak se těžko divit, že se Rusům moc do očkování nechce. „Podle údajů nezávislého výzkumného střediska Levada Center se počet Rusů obávajících se nákazy virem udržel pod 50 procenty, s krátkými výkyvy na jaře 2020 a během druhé vlny, která Rusko zasáhla na podzim. Uvolněné postoje Rusů k viru se odrážejí ve skeptickém pohledu na očkování. Navzdory tomu, že Rusko vyrobilo první vakcínu proti koronaviru na světě, zůstává ohledně očkování jednou z nejváhavějších zemí.“ (Themoscowtimes.com)

Od listopadového zahájení celonárodního očkovacího programu průzkumy vytrvale ukazují, že vakcínu je připraveno nechat si píchnout jen zhruba 40 procent či méně Rusů. Skepse se připisuje nedostatku důvěry v úřady, kulturním preferencím pro zahraniční léky a příliš rychlému vývoji samotného Sputniku.

Zdá se, že Spojené státy, kde teď má podle mínění některých „vlasteneckých“ sil řádit neomarxismus, socialismus a všechno je v posledním stádiu úpadku imperialismu a kosmopolitismu, jsou na tom s očkováním nějak lépe. Můžeme se ale těšit, že nám to příslušné weby (nic než pravda, bez cenzury, sdílejte, než to smažou) vysvětlí. Nový světový řád potřebuje dostat mikročipy do každého, aby se  podařilo zdecimovat populaci a zbytek zotročit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]