Američané podezírají Rusko z přípravy provokační akce ospravedlňující útok na Ukrajinu

Ilustrační foto (Pixabay/Wikilmages)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Wikilmages

USA mají informace naznačující, že Rusko připravilo skupinu agentů, kteří mají provést „operaci pod falešnou vlajkou“ na východě Ukrajiny. Tedy provokační akci, kterou by bylo možné svést na Ukrajinu a vytvořit záminku pro invazi. V pátek to pro CNN sdělil americký představitel.

Tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že ministerstvo obrany má důvěryhodné informace naznačující, že Rusko „připravilo skupinu operativců“ k provedení „operace, která má vypadat jako útok na ně nebo na rusky mluvící obyvatele Ukrajiny“. To by zavdalo důvod pro případnou invazi. Činitel uvedl, že USA mají důkazy o tom, že agenti jsou vycvičeni ve vedení války ve městech a v používání výbušnin k provádění sabotážních akcí proti vlastním „proxy“ (zástupným, nastrčeným) silám Ruska.

()

Bidenova administrativa se podle Kirbyho domnívá, že Rusko se může připravovat na invazi na Ukrajinu, „která může vyústit v rozsáhlé porušování lidských práv a válečné zločiny, pokud diplomacie nedosáhne svých cílů“. „Ruská armáda plánuje zahájit tyto aktivity několik týdnů před vojenskou invazí, která by mohla začít mezi polovinou ledna a polovinou února.“ Podobný scénář podle něj proběhl v roce 2014 v případě anexe Krymu. „Pokud je minulost prologem, je těžké si představit, že by tyto druhy aktivit mohly být, byly prováděny bez vědomí, ne-li schválení na velmi vysokých úrovních ruské vlády.“

Ruské vlivové subjekty začínají zjevně připravovat ruské publikum na intervenci, a to mimo jiné zdůrazňováním narativů o zhoršování lidských práv na Ukrajině a zvýšené bojovnosti ukrajinských vůdců.

„Během prosince se ruskojazyčný obsah na sociálních sítích pokrývající všechny tři tyto narativy zvýšil na průměrných téměř 3500 příspěvků denně, což je dvousetprocentní nárůst oproti dennímu průměru v listopadu,“ říká Kirby.

Také páteční prohlášení ukrajinského ministerstva obrany tvrdí, že ruské speciální služby připravují provokace proti ruským silám, aby z toho bylo možno obvinit Ukrajinu. Ministerstvo uvedlo, že „vojenské jednotky agresorské země a jejích satelitů dostávají rozkazy připravovat se na takové provokace“.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, popřel, že by se Moskva připravovala na provokace na Ukrajině. „Všechna tato prohlášení jsou zatím nepodložená a ničím nepotvrzená,“ řekl Peskov.

V pátek byla řada ukrajinských vládních internetových stránek, včetně ministerstva zahraničních věcí, napadena kybernetickým útokem s výhrůžným textem, který Ukrajince varoval, aby se „báli a čekali na nejhorší“. Ukrajinská vláda uvedla, že za útokem zřejmě stojí Rusko.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek uvedl, že podle Ruska NATO zvýší svou aktivitu podél hranic s Ukrajinou, pokud se Moskva nepodřídí požadavkům Západu. „Zatímco naše návrhy směřují ke snížení vojenské konfrontace, k deeskalaci celkové situace v Evropě, na Západě se děje přesný opak. Členové NATO posilují svou sílu a letectvo. Na územích, která přímo sousedí s Ukrajinou, v Černém moři, se rozsah cvičení v poslední době mnohonásobně zvýšil,“ řekl Lavrov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]