Američané pomstili útok v Kábulu, dronem zabili plánovače Islámského státu

Při útoku na letišti v Kábulu přišlo o život nejméně 168 Afghánců a 12 amerických vojáků. (ČTK/Xinhua/Saifurahman Safi)

Při útoku na letišti v Kábulu přišlo o život nejméně 168 Afghánců a 12 amerických vojáků. | FOTO: ČTK/Xinhua/Saifurahman Safi

Spojené státy rychle splnily slib prezidenta Joea Bidena pomstít čtvrteční sebevražedný útok na letišti v Kábulu. Americká armáda v sobotu zaútočila na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Pentagon.

Americká armáda provedla útok dronem na plánovače odnože Islámského státu operující na území Afghánistánu, známé pod zkratkou IS-K nebo ISIS-K, která se přihlásila k útoku na kábulském letišti, kde přišlo o život nejméně 168 Afghánců a 12 amerických vojáků.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Bezpilotní útok se odehrál v provincii Nangarhár. Počáteční signály naznačují, že jsme cíl zabili,“ řekl mluvčí americké armády Bill Urban s tím, že nejsou hlášeny žádné oběti mezi civilisty. Zda se zabitý člen Islámského státu přímo podílel na čtvrtečním teroristickém útoku, zatím neuvedl.

Vzdušný útok je podle agentury AP naplněním slibu amerického prezidenta Joea Bidena národu, že pachatelé teroristického činu na letišti se nebudou moci schovat. Šéf Bílého domu už ve čtvrtek nařídil vojenským velitelům vypracovat operační plány útoků na vedení, majetek a zařízení Islámského státu.

„Těm, kteří provedli tento útok, stejně jako komukoli, kdo chce ublížit Americe, vzkazuji: Neodpustíme vám. Nezapomeneme. Dopadneme vás a zaplatíte,“ prohlásil prezident Biden.

Spojené státy zároveň znovu vyzvaly své občany, aby na letiště v afghánském Kábulu necestovali kvůli bezpečnostním hrozbám. Ti, kteří jsou u bran letiště, mají okamžitě odejít.

Islámský stát bojuje proti hnutí Tálibán, protože skutečnost, že přistoupilo na mírovou dohodu s USA, považuje za zradu, připomněla agentura AP. V dohodě, která byla uzavřena loni v katarském Dauhá, se Američané zavázali ke stažení vojsk a Tálibán k poskytnutí bezpečnostních záruk a k vyjednávání s vládou v Kábulu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články