Američané požadují konec blokády na hranicích s Kanadou

Protest řidičů kamionů v Ontariu 5. února 2022 (Pavel Shkolnikov / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Protest řidičů kamionů v Ontariu 5. února 2022 | FOTO: Pavel Shkolnikov / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Američtí představitelé vyzvali podle BBC kanadskou vládu, aby využila svých federálních pravomocí a ukončila blokádu řidičů kamionů, kteří protestují proti omezování společnosti v souvislosti s nákazou covidem-19.

Ottawu a hraniční přechod mezi USA a Kanadou výrazně zasáhly protesty řidičů kamionů. Přes zdejší hraniční přechod totiž proudí až čtvrtina objemu obchodu mezi oběma státy. O vydání soudního příkazu k ukončení blokády mostu Ambassador Bridge, jenž tento frekventovaný mezinárodní přechod tvoří, usilují zvláště americké automobilky a také tamní úřady.

(Týdeník FORUM)

Ve čtvrtek hovořili američtí ministři vnitřní bezpečnosti a dopravy se svými kanadskými protějšky a vyzvali je, aby využily federálních pravomocí k vyřešení této situace. Primární je vyřešit blokádu mostu, ale i několika dalších vstupních bodů z Kanady do USA. Most je již čtyři dny částečně uzavřen.

„Pokud protestující neodejdou, bude muset být nalezena cesta, jak postupovat dál. Pokud to bude znamenat jejich násilné odstranění, jsme připraveni to udělat,“ uvedl starosta Windsoru Drew Dilkens. Podle něj však taková akce může situaci ještě více rozdmýchat a způsobit, že přijedou další protestující. K zásahu úřadů vyzvala i guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová.

Řidiči kamionů také již dva týdny blokují hraniční přechod v Coutts v Albertě, který sousedí s americkým státem Montana. Ve čtvrtek se protesty navíc rozšířily na třetí přechod na hranici s provincií Manitoba a americkým státem Severní Dakota.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Kvůli blokádě například musela zastavit výrobu ve třech továrnách v Ontariu automobilka Toyota. Výroba byla zastavena také v továrně na motory Ford a společnost Stellantis, která vlastní Chrysler, uvedla, že nedostatek dílů ovlivnil směny v jejím ontarijském závodě. Na americké straně hranice musela společnost General Motors zrušit dvě výrobní směny v závodě v Michiganu, kde vyrábí sportovně-užitkové vozy.

Demonstrace se ukázaly být nepříjemným tématem pro kanadského premiéra Justina Trudeaua, který čelil výzvám, aby se podřídil některým požadavkům protestujících – včetně zrušení federálního mandátu pro očkování řidičů kamionů, kteří vstupují do Kanady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com