Američané používají pro strategické satelity ruský motor. To je riziko

youtube

Ruský raketový motor RD-180. | FOTO: youtube

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou na bodu mrazu a situace připomíná studenou válku. Jedním z paradoxů doby ale je, že Američané používají pro své rakety, které vynášejí do vesmíru strategicky důležitá zařízení, motor ruské výroby.

Že není americká „raketová závislost“ na Rusku zdravá, popisuje v The National Interest Andy Keiser. Podle něj je mapa vztahů jasně narýsovaná. „Od Arktidy po Afghánistán je Rusko Vladimíra Putina jasnou hrozbou pro zájmy národní bezpečnosti USA.“

V posledních letech stále přibývají agresivní akce, které jsou v rozporu se zájmy USA: invaze a obsazení částí Gruzie a Ukrajiny; vměšování do vnitřních záležitostí a voleb ve Spojených státech, Německu, Francii a Velké Británii. Došlo k sestřelení malajsijského civilního letadla nad Ukrajinou, zaútočilo se na bývalé ruské agenty v britském exilu poloniem a novičokem, a to bez ohledu na riziko pro tamní obyvatele. Rusko provádí nebezpečné vojenské manévry na moři i ve vzduchu a podporuje diktátorské režimy v Sýrii a ve Venezuele. Našlo by se toho dost.

Za takových poměrů je značným paradoxem, že se Spojené státy stále spoléhají na ruské raketové motory RD-180, které vynášejí do vesmíru i prostředky důležité pro americkou národní bezpečnost.

Vesmír je prostorem, kde své zájmy mají i armáda a zpravodajské služby a je to také místo, kde jde o velký byznys. Nejde jen o to, že tady sbírá své informace americká zpravodajská komunita, ale jde tam i o každodenní život občanů, stačí třeba připomenout navigační systém GPS – Global Positioning System.

„Američtí protivníci – konkrétně Rusko a Čína – vesmír militarizovali a je pro ně místem soupeření, takže musíme jednat, abychom chránili naše zájmy a zmírnili potenciální hrozby v této kritické oblasti. Zejména ruské hrozby americkým vesmírným zájmům jsou mnohorozměrné,“ píše Keiser.

Ruská vojenská a kosmická agentura aktivně podporuje vývoj a rozmístění protidružicových zbraní a Rusové umisťují na oběžné dráze satelity, které mají „nepřátelské schopnosti“. Putin v minulosti hovořil o kosmických zbraních jako „přijatelnějších z politického a vojenského hlediska“.

Americký problém má konkrétní jméno. „Jen málo Američanů si pravděpodobně uvědomuje, že i dnes americké letectvo používá pro strategické účely rakety poháněné motorem vyráběným v Rusku. Jedná se o motor RD-180. Podle zákona přijatého Kongresem musí letectvo přestat používat tyto motory používat do 31. prosince 2022. Kongres obezřetně řídil postupné vyřazování tohoto motoru a jeho nahrazení plně americkou kapacitou, aby se snížila nebezpečná závislost na protivníkovi. Americké letectvo v současné době vybírá dva poskytovatele, kteří by mohli ruský výrobek nahradit. Rozhodnutí bude mít dopad na americkou národní bezpečnost příštího desetiletí.

Zprávy z médií ale naznačují, že už se uvažuje o možnosti prodloužit používání ruských raketových motorů do roku 2024 a možná ještě dále. Pokud nebude k dispozici americký motor, tak by ten ruský byl jediný, který je k dispozici. Spojené státy přitom již mají k certifikované motory, které mohou svou úlohu plnit.

„Spojené státy by neměly čekat ani o den déle, než je nutné, abychom mohli bezpečně dostat do vesmíru naše klíčová zařízení důležitá pro národní bezpečnost. Další zpoždění pouze posiluje Putinovu ruku a podkopává naši vlastní bezpečnost,“ uzavírá Andy Keiser.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner