Poblíž ruských hranic byl spatřen americký bombardér B-52, který může být použit k vypuštění jaderných raket. Podle deníku The Sun se má jednat o reakci na přítomnost ruských letounů poblíž Švédska. Formace ruských bombardérů měly být v březnu “zahnány” švédskými stíhačkami JAS 39 Gripen.
Podle údajů Flightradaru (švédská webová služba poskytující vizualizaci polohy letadel) stroj B-52H Stratofortress vzlétl z letiště Cotswold ve čtvrtek. Strategický podzvukový proudový bombardér měl podle britského deníku předvést Vladimiru Putinovi, že spojenci jsou připraveni na rychlou reakci na jakoukoliv ruskou agresi.
Švédská média totiž ve středu informovala, že čtyři bojové letouny ruské armády nalétly nad Baltské moře směrem k ostrovu Gotland. Televizní stanice TV4, Expressen a Aftonbladet uvedly, že šlo o dvě formace bombardérů Suchoj Su-24 a dvě stíhačky Suchoj Su-27.
Oficiálně se švédská armáda k incidentu, k němuž mělo dojít na začátku března, kdy Švédsko společně s Finskem pořádalo vojenské cvičení, nevyjádřila. Stockholm sice potvrdil zachycení letounů na začátku minulého měsíce, ale zprávy o tom, že letouny byly vyzbrojeny jadernými zbraněmi, se objevily až nyní. Televizní stanice TV4 tvrdí, že se mělo patrně jednat o zastrašení skandinávské země. Švédské ozbrojené síly se však na dotaz ohledně jaderných zbraní odmítly vyjádřit.
Švédský ministr obrany Peter Hultqvist označil ruské narušení vzdušného prostoru za zcela nepřijatelné. „Povede to k důrazné diplomatické reakci Švédska. Naše suverenita a území musí být vždy respektovány,“ řekl Hultqvist. K incidentu došlo těsně poté, co Švédsko přislíbilo poslat Ukrajině vojenskou pomoc, včetně 5 000 protitankových zbraní.
Bývalý podplukovník Jörgen Elfving v souvislosti s incidentem hovoří o znovunastolení otázky, zda by Švédsko nemělo být v NATO. „Pokud nyní máte zbraňový systém, který může nést jaderné zbraně, a uděláte takovouto věc, není to každodenní událost,” řekl. „Manipulaci s jadernými zbraněmi jen tak někdo nepředvádí,“ dodal Elfving.