Američané usvědčují Rusy z další lži. Dron nad mezinárodními vodami srazil ruský pilot úmyslně

Americký dron MQ-9 Reaper (Lt. Col. Leslie Pratt, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Americký dron MQ-9 Reaper | FOTO: Lt. Col. Leslie Pratt, wikimedia commons / CC BY 4.0

Americká armáda zveřejnila video, které jasně dokazuje, že ruská strana o incidentu mezi jejich letadly a americkým dronem nad Černým mořem lhala. Ruský pilot zcela úmyslně na dron zaútočil s úmyslem srazit jej dolů.

Pokud někdo měl pochybnosti o tom, co se nad Černým mořem v mezinárodním vzdušném prostoru událo, musí po zveřejnění videa konstatovat, že veškerá odpovědnost za incident padá na ruskou stranu.

Z videa je totiž jasně patrné, jak se ruská stíhačka k dronu přibližuje a vypustí před ním palivo. A tentýž manévr provede následně ještě jednou. Na zachyceném filmu je pak vidět, že má dron poškozenou vrtuli tak, že nebyl schopen dalšího letu. Proto jej jeho obsluha navedla řízeným pádem do Černého moře. Poškození si samozřejmě nemohl za letu způsobit sám, stíhačka do něj musela některou svojí částí narazit.

V úterý vydalo americké letectvo prohlášení, že ruská stíhačka Su-27 záměrně poškodila americký průzkumný letoun MQ-9 Reaper, který prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru.

„Ve skutečnosti tento nebezpečný a neprofesionální čin Rusů málem vedl k havárii obou letadel. Letadla USA a Aliance budou nadále operovat v mezinárodním vzdušném prostoru a my vyzýváme Rusy, aby se chovali profesionálně a bezpečně,“ prohlásil generál amerického letectva James Hecker, velitel amerického letectva v Evropě a Africe.

Rusové téhož dne večer uvedli, že jejich letouny se v žádném případě na pádu amerického dronu nepodílely. Nyní je tak publikované video usvědčuje z další lži.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články