Američané uzavírají ambasádu v Kyjevě. Varují, že útok může přijít kdykoli

Vladimir Putin (uprostřed) na setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu (vlevo) a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (vpravo) na cvičení Vostok 2018 (Tisková služba prezidenta Ruské federace / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vladimir Putin (uprostřed) na setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu (vlevo) a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (vpravo) na cvičení Vostok 2018 | FOTO: Tisková služba prezidenta Ruské federace / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Podle vysoce postaveného představitele americké administrativy ruské síly obklopující Ukrajinu „jasně zvyšují svou schopnost kdykoli provést invazi. Připravují se na to.“ Plyne to podle něj z mnoha zpravodajských zdrojů, včetně ruské komunikace, informoval web televize CNN.

„Podle dvou zdrojů obeznámených s nedávnými hodnoceními se nyní na hranicích Ukrajiny nachází odhadem 130 000 nebo více ruských vojáků. USA zatím ruské kroky neoznačují za ‚konečné přípravy‘, protože Putin má stále čas nařídit zastavení jakékoli vojenské akce, uvedl činitel. Ve středu a ve čtvrtek se v Bruselu sejdou ministři obrany NATO a v tuto chvíli USA nemohou během této ministerské schůzky vyloučit vojenskou akci Ruska, uvedl činitel. Očekává se, že se ministr obrany Lloyd Austin tohoto setkání osobně zúčastní,“ tvrdí dále americká CNN.

(Týdeník FORUM)

V pondělí ministr zahraničí Antony Blinken sdělil, že Spojené státy uzavírají americké velvyslanectví v Kyjevě a „dočasně přesouvají“ malý počet zbývajících diplomatických pracovníků do Lvova, města na západě země, a to „kvůli dramatickému zrychlení hromadění ruských sil“.

„Tato opatření jsem nařídil kvůli jedinému – bezpečnosti našeho personálu – a důrazně vyzýváme všechny zbývající americké občany na Ukrajině, aby zemi okamžitě opustili,“ uvedl Blinken v prohlášení.

„Tato obezřetná opatření v žádném případě neoslabují naši podporu Ukrajině ani náš závazek vůči ní. Náš závazek vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny je neochvějný,“ dodal. „Pokračujeme také v upřímném úsilí o dosažení diplomatického řešení a po telefonátu prezidenta Bidena s prezidentem Putinem a mém jednání s ministrem zahraničí Lavrovem nadále jednáme s ruskou vládou. Cesta pro diplomacii zůstává k dispozici, pokud se Rusko rozhodne zapojit v dobré víře. Těšíme se na návrat našich zaměstnanců na velvyslanectví, jakmile to podmínky dovolí,“ dodal Blinken.

Podle britského premiéra Borise Johnsona jsme na okraji propasti, ale prezident Putin má ještě čas ustoupit. „Vyzýváme všechny, aby se zapojili do dialogu a aby se ruská vláda vyhnula tomu, co by pro Rusko bylo katastrofální chybou,“ napsal v pondělí v podvečer na svém twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]