Američanům došla trpělivost a ukončili jednání s Ruskem o příměří v Sýrii

Ministři zahraničí USA a Ruska mají diametrálně odlišný názor na režim syrského prezidenta Asada. (english.almanar.com.lb)

Ministři zahraničí USA a Ruska mají diametrálně odlišný názor na režim syrského prezidenta Asada. | FOTO: english.almanar.com.lb

Spojené státy přerušily spolupráci a bilaterální jednání s Ruskem při řešení syrského konfliktu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. Moskva podle Washingtonu neplní své závazky. „Bylo to rozhodnutí, které se nepřijímalo lehce,“ uvedlo ministerstvo.

Podle Washingtonu nemá smysl spolupracovat ve chvíli, kdy ruské a syrské letouny bombardují Aleppo.

Podle zástupce Bílého domu Joshe Earnesta „došla všem s Ruskem trpělivost“. Earnest uvedl, že Moskva ohledně Sýrie přijala řadu závazků, které následně neplnila. „Nepodnikli proti Islámskému státu žádný úspěšný krok už sedm měsíců. Pouze si přivlastňovali úspěchy amerických operací,“ dodal mluvčí.

„Toto rozhodnutí nebylo snadné,“ zdůraznil v prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby. Upřesnil, že USA končí spolupráci cílenou na ukončení násilností. Washington podle něj nepřerušuje všechny kontakty s Moskvou v syrské otázce. Stáhne však ze země své lidi, kteří měli za úkol pracovat na společném americko-ruském mírovém centru, jenž mělo zajišťovat vojenskou a zpravodajskou spolupráci obou zemí v Sýrii, pokud by se podařilo příměří udržet.

Podle Kirbyho se ukončení spolupráce nijak nedotkne probíhající komunikace zaměřené na snahu o vzájemnou koordinaci protiteroristických operací.

Americké rozhodnutí potvrdilo neúspěch příměří, které delegace obou zemí vyjednaly před několika týdny. Během něj však stále probíhaly střety mezi syrskou armádou prezidenta Bašára Asada a povstalci. Právě Asadův režim Moskva dlouhodobě podporuje, Američané zase stojí za částí umírněné opozice.

Rusko v posledních dnech posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a pokračuje společně s Asadovou armádou v bombardování Aleppa, při němž podle syrské opozice zahynulo již několik stovek civilistů.

Americký ministr zahraničí John Kerry minulý týden pohrozil Rusku, že pokud neučiní okamžité kroky k ukončení útoků na Aleppo, přeruší Washington s Moskvou veškerou spolupráci v Sýrii i navrhované partnerství v boji proti terorismu. Dodal, že Rusko je za situaci přímo zodpovědné, včetně útoků na nemocnice, zásoby vody a civilní infrastrukturu a užívání zápalných a těžkých bomb v městském prostředí.

Rusko později oznámilo, že je o syrském konfliktu připraveno jednat a že brzy vyšle do Ženevy skupinu expertů k rozhovorům o normalizaci situace Aleppu i zbytku Sýrie.

Právě v Aleppu se nyní soustředí hlavní ofenziva vládních vojsk. Ty obklíčili východní část pod kontrolou povstalců – spolu s nimi tam však dlouhé měsíce živoří čtvrt milionu civilistů bez dodávek potravin a zdravotní péče. Město je setrvale vystaveno náletům a podle svědků z něj už příliš nezbylo. V neděli armáda poprvé s nabídkou volného průchodu vyzvala povstalce, aby východ Aleppa opustili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]