Americká ambasáda na Ukrajině vyzvala Američany, aby kvůli riziku opustili zemi

Bridget Brinková (vlevo), americká velvyslankyně na Ukrajině, v červnu 2022 na návštěvě Boroďjanky, kterou zničily ruské útoky. (U.S. Embassy Kyiv Ukraine, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Bridget Brinková (vlevo), americká velvyslankyně na Ukrajině, v červnu 2022 na návštěvě Boroďjanky, kterou zničily ruské útoky. | FOTO: U.S. Embassy Kyiv Ukraine, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Velvyslanectví USA v Kyjevě vyzvalo své občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu kvůli hrozbě ruských úderů na civilní infrastrukturu v předvečer Dne nezávislosti.

„Ministerstvo zahraničí má informace, že Rusko v nadcházejících dnech zesiluje úsilí o úder na civilní infrastrukturu a vládní zařízení na Ukrajině,“ uvedla v prohlášení ambasáda a zdůraznila, že ruské útoky na Ukrajině neustále ohrožují civilní obyvatelstvo a civilní infrastrukturu. Bezpečnostní situace na celé Ukrajině je velmi nestabilní a podmínky se mohou bez varování zhoršit. Občané USA by měli podle velvyslanectví zůstat ostražití a přijmout vhodná opatření ke zvýšení svého povědomí o bezpečnosti.

()

„Americké velvyslanectví vyzývá občany USA, aby nyní opustili Ukrajinu pomocí soukromých pozemních vozidel, pokud je to bezpečné,“ uzavřela své doporučení ambasáda.

Na svých webových stránkách navíc uveřejnila seznam, co dělat v případě útoku.

„Pokud jste v domě nebo budově, přejděte na nejnižší úroveň konstrukce s nejmenším počtem vnějších stěn, oken a otvorů; zavřete všechny dveře a posaďte se poblíž vnitřní stěny, daleko od oken nebo otvorů. Pokud jste venku, okamžitě vyhledejte kryt v tvrzené konstrukci; pokud to není možné, lehněte si a zakryjte si hlavu rukama.“ To jsou jen některá z bezpečnostních doporučení, jimiž se Američané snaží ochránit své občany.

Varování zároveň upozorňuje i na nebezpečí, které hrozí nepřímo: „Uvědomte si, že i když je přilétající raketa nebo dron zachycen, padající úlomky představují značné riziko.“

Na závěr onoho seznamu připomíná ambasáda, že by každý měl mít připraven svůj vlastní krizový plán, „který se nespoléhá na pomoc vlády USA“.

Američané na Ukrajině by se také měli zapsat do programu registrace Smart Traveler Enrollment (STEP) ministerstva zahraničí, který poskytuje nejnovější aktualizace zabezpečení a usnadňuje velvyslanectví USA kontaktovat konkrétní osoby v případě nouze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články