Americká ponorka ve Středozemním moři u Gibraltaru jako důrazný vzkaz Putinovi

Americká jaderná ponorka USS Rhode Island (Camera Operator: PH1 ROERS, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Americká jaderná ponorka USS Rhode Island | FOTO: Camera Operator: PH1 ROERS, wikimedia commons / CC BY 4.0

Ve Středozemním moři u Gibraltaru byla spatřena americká jaderná ponorka USS Rhode Island ze třetí generace ponorek třídy Ohio. Doprovázela nejmodernější letadlovou loď rovněž s jaderným pohonem USS Gerald R. Ford.

Pohyb amerických ponorek a plavidel po světových oceánech je věcí naprosto běžnou. Nyní však došlo k tomu, že zastávky dvou jaderných ponorek, tedy USS Rhode Island na Gibraltaru a USS Virginia u pobřeží Ománu, byly zveřejněny. To je neobvyklý krok a vojenští analytici jej vykládají jako jasný vzkaz ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi, aby v souvislosti s ruskými vojenskými neúspěchy zanechal jakýchkoliv myšlenek na použití byť i „jen“ taktických jaderných zbraní na Ukrajině.

()

„Návštěva Rhode Island na Gibraltaru posiluje náš pevný závazek vůči našim spojencům a partnerům v regionu. USA a Spojené království sdílejí silnou historii spolupráce prostřednictvím cvičení, operací a kooperačních aktivit, jako je tato, které zlepšují naše kombinované schopnosti a partnerství,“ řekl kapitán John Craddock, velitel Task Force 69, a dodal, že „taktické znalosti Rhode Islandu ztělesňují efektivitu a sílu ponorkových sil“.

USS Rhode Island je supervýkonná ponorka o délce 170 metrů a výtlaku 16 764 tun. Do služby byla zařazena jako patnáctá z osmnácti ponorek třídy Ohio v roce 1994.

Třída ponorek Ohio patří k páteři strategických útočných sil amerického námořnictva. Díky jadernému pohonu vydrží na dlouhodobých hlídkách, a tak tráví až 60 % roku na moři. Z 18 ponorek třídy Ohio je 14 vyzbrojeno 24 mezikontinentálními balistickými střelami Trident. Hlavice Trident II tvoří 52 % jaderného arzenálu USA. Tyto střely jsou schopné zasáhnout cíl na vzdálenost 11 000 kilometrů a pohybují se při tom rychlostí 24 000 km/hod.

Ponorky typu Ohio jsou vybaveny systémem řízení palby Mk 98, který umožňuje připravit všechny rakety ke startu do 15 minut. Během fáze předstartovní přípravy speciální systém vypočítá balistická data a naprogramuje střelu na daný cíl. Elektronika provede předstartovní kontrolu a hlídá připravenost ke spuštění. Výpočetní komplex, který je součástí Mk 98, dokáže v případě nutnosti přeprogramovat všech 24 raket současně.

Rakety lze odpalovat v 15- až 20sekundových intervalech z hloubky až 40 metrů. Všech 24 střel však lze také odpálit jedinou salvou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články