Americká televize, která šla proti očkování, obrátila. Už připouští, že vakcíny mají smysl

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Kdyby měl člověk popsat vztah americké televize Fox News ke covidu statusem z fb, asi nejtrefnější by bylo říci, že je to komplikované. Na této velmi sledované stanici moderátoři a moderátorky, například Sean Hannity, nejprve tvrdili, že epidemie covidu je hoax. Pak mnozí z nich vehementně vyzývali k rušení protikoronavirových opatření s tím, že virus má stejnou smrtnost jako chřipka, nebo maximálně o něco málo horší. Nařízení o nošení roušek byla z obrazovky často kritizována. Když před volbami bývalý prezident Trump ohlašoval, že bude brzy dostupná vakcína, někteří jásali. Pak ovšem otočili a začali význam vakcinace zpochybňovat. Asi nejvíc se v tomto ohledu vyznamenal Tucker Carlson. Teď ale dvě významné tváře stanice, Sean Hannity a Steve Doocy, své diváky k očkování přímo vyzvaly. 

Pokrytectví, či svoboda projevu?

Ironické je, že podle uniklého interního nařízení mohou ti zaměstnanci, kteří jsou plně očkovaní, v kancelářích chodit bez roušky či respirátoru. Vedení společnosti tedy evidentně ve vakcíně benefity vidí. Navzdory tomu ale v jejích pořadech často zaznívají názory k vakcinaci skeptické. Již zmiňovaný Tucker Carlson položil ve svém pořadu celou řadu sugestivních otázek týkajících se vakcín, na něž by našel odpověď během pěti minut na Googlu.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Bidenem navržený program, kdy by dobrovolníci obcházeli občany dům od domu a očkování nabízeli přímo, pak označil za největší skandál, jaký kdy zažil. Laura Ingrahamová, další z hvězd této televize, pak řekla, že zastánci vakcinace chtějí jen útočit na ty, co pokládají otázky. Vedení televize se brání tím, že nemá přímý vliv na to, jaké názory ti kteří moderátoři ve svých pořadech prezentují, což je pravda. Celkově ale způsob informování o vakcínách na této stanici důvěru veřejnosti spíše podrýval.

Republikáni očkování věří méně

Míra proočkovanosti u voličů jednotlivých stran se samozřejmě přesně změřit nedá. Nicméně faktem je, že okresy, v nichž v roce 2020 zvítězil demokrat Joe Biden, vykazovaly téměř 47 % plně očkovaných obyvatel, kdežto ty, v nichž vyhrál Donald Trump, jen 35 %. Rozdíl mezi okresy navíc od dubna, kdy činil zanedbatelné dva procentní body, značně narostl. To ostatně potvrzují i průzkumy veřejného mínění.

Jen 14 % Američanů sice tvrdí, že se rozhodně očkovat nenechá, ale téměř tři pětiny z nich jsou republikáni, kdežto jen necelá jedna pětina demokraté. Republikáni byli ale už před očkováním v daleko větší míře přesvědčeni, že se rizika covidu přeceňují, a tak to není úplné překvapení. Odpor k vakcínám tak nemusí být důsledkem toho, jak o nich Fox News referuje, ale spíš obráceně.

FOX a realita

Televizní stanice Fox News se totiž po volbách přesvědčila, jak vrtkavá může být přízeň republikánských voličů, kteří tvoří drtivou většinu jejích diváků. Když totiž začala uznávat, že prezidentské volby vyhrál soupeř republikánského kandidáta Donalda Trumpa, který prohru odmítal přiznat, jeho věrní fanoušci se přesunuli ke konkurenci, která jim říkala to, co chtějí slyšet.

Na začátku roku tak měla Fox News nejhorší sledovanost za posledních 20 let a na čele žebříčku ji vystřídala CNN. Situace se na jaře a v létě vrátila do původního stavu, ale vedení televize i její moderátoři určitě vědí, že svým divákům musí vycházet vstříc. Přesto se teď minimálně dvě významná jména této stanice za očkování veřejně postavila. Jenže Doocymu ihned oponoval kolega Brian Killmeade a Tucker Carlson názor také nezměnil.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Změna i u republikánů

Podobnou pomalou otočku možná nyní sledujeme i u republikánské strany. Vzhledem k rychle se šířící variantě delta a skutečnosti, že drtivou většinu jak nakažených, tak hospitalizovaných a mrtvých v USA nyní tvoří neočkovaní, začali někteří politici této strany své voliče k očkování přímo vyzývat.

Patří mezi ně i předseda republikánské menšiny v senátu Mitch McConnell a vysoce postavený člen sněmovny reprezentantů Steve Scalise, který se nechal při očkování dokonce i vyfotit. K očkování vyzývají také republikánští guvernéři v Arkansasu, Utahu a Západní Virginii. Bylo by dobře, kdyby se z očkování proti covidu přestalo dělat politikum. Zároveň je ale strana v tomto ohledu pořád rozdělená.

Navíc poté, kdy například republikáni v Ohiu do tamní sněmovny jako svědkyni pozvali doktorku, která tvrdila, že lidé po očkování jsou magnetizovaní a mohou interagovat s vysílači 5G, je otázka, kolik jejich voličů jim to uvěří.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]