Americké ministerstvo vnitra odstavilo z provozu více než 800 dronů. Úřad vidí riziko v čínských komponentech a odmítá se mu dávat všanc. Přístroje s počítačem a spoustou čidel by mohly sbírat a předávat informace pro budoucí kyberútoky, obává se ministr.
Pozdě, ale přece… Úřad z čínského původu součástek většiny svých dronů vyvozuje zvýšené nebezpečí špionáže či kybernetických útoků ze strany dálněvýchodní komunistické despocie. Každý z dronů, které má americké ministerstvo vnitra k dispozici, je buď celý vyrobený v Číně, anebo používá tam vyrobené součástky, napsal deník Wall Street Journal.
Ministr vnitra David Bernhardt zakázal tyto drony používat do chvíle, dokud je experti na kybernetickou bezpečnost neprověří a nepotvrdí, že jsou bezpečné. Výjimku tvoří jen některé stroje určené pro potřeby záchranářů během pohrom nebo záchranných prací, upřesnilo ministerstvo na dotaz amerického technického portálu The Verge. Ve Spojených státech tyto drony mapují rozsah požárů a hasiči s jejich pomocí vytipovávají místa k zákroku, případně pátrají po obětech. Kromě toho státní instituce s pomocí dronů kontrolují přehrady nebo mapují ekologické škody.
Ministerstvo se zejména nechce dočkat toho, že by tyto stroje předávaly choulostivá data, jako například záběry citlivých amerických infrastruktur, které by mohly posloužit k případným budoucím kybernetickým útokům.
Spojené státy viní Čínu už delší dobu z hospodářské špionáže. Americký prezident Donald Trump dal z téhož důvodu na černou listinu čínského technologického obra Huawei. Ten v důsledku toho nemůže dostávat žádné zakázky z oblasti telekomunikačního vybavení k výstavbě mobilních sítí páté generace a američtí výrobci mu bez zvláštního povolení nesmějí prodávat žádné vlastní technologické komponenty. Čína mluví o zneužívání konceptu mezinárodní bezpečnosti a označuje to za diskriminaci.
V Česku před kybernetickou hrozbou prostřednictvím technologií Huawei varovaly BIS i Centrum proti hybridním hrozbám. Miloš Zeman obezřetnost před čínskou špionáží v dubnu charakterizoval jako razantní a označil ji za projev servility vůči Spojeným státům. V Číně projevil víru v lepší vztahy s firmou Huawei a její vedení ujistil o své osobní solidaritě.