Světové osobnosti se fotí při očkování. V Česku chtějí politici také jít vzorem, Zeman si prý počká

NHS

Britský herec sir Ian McKellen, představitel Gandalfa z Pána prstenů, byl v první vlně očkovaných. | FOTO: NHS

Ve Spojených státech již běží první vlna vakcinace, které se kromě občanů z rizikových skupin a zdravotníků z první linie účastní také některé přední osobnosti. Snaží se ukázat skeptikům, že vakcíny není třeba se bát. Očkování tento týden podstoupí i budoucí americký prezident Joe Biden. Jak se k tématu staví čeští politici, kteří by také měli jít příkladem?

Vakcína proti koronaviru už dorazila do některých západních zemí. V prvních vlnách jsou látkou společnosti Pfizer očkováni lidé nejvíce ohrožení nemocí a také zdravotničtí pracovníci v první linii. Vakcína se dostala i k některým známým osobnostem, které se u očkování dokonce fotografují a sdílejí své dojmy na sociálních sítích. Chtějí tak poukázat na neškodnost a prospěšnost vakcíny.

Britský herec sir Ian McKellen byl v první vlně vakcinovaných. Jednaosmdesátiletý představitel Gandalfa z Pána prstenů pochválil Národní zdravotní službu a vyzval všechny, aby se nechali očkovat, co nejdříve to půjde. „Mám velké štěstí, že jsem dostal vakcínu. Neváhal bych to komukoli doporučit. Vypadá to jako zbraň – jehla – ale není, je to přítel,“ vzkázal McKellen.

archiv

Není první, kdo se nechal vyfotit u vakcinace. Minulý týden vypukla v USA první vlna největší očkovací kampaně. Vakcínu dostal už také americký viceprezident Mike Pence, politička a aktivistka Alexandria Ocasio-Cortezová, senátor a bývalý kandidát na prezidenta Mitt Romney nebo například šéfka sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Tento týden dostane první očkovací dávku také budoucí americký prezident Joe Biden.

Vedoucí očkovacího programu Trumpovy administrativy Moncef Slaoui podle televize ABC News sdělil, že vakcínu by měli dostat i lidé, kteří již byli infikováni koronavirem – tedy i dosluhující americký prezident Donald Trump. „Víme, že infekce nevyvolává příliš silnou imunitní odpověď, a ta postupem času ustupuje. Myslím si, že vhodným preventivním opatřením je očkování, protože je bezpečné,“ nechal se slyšet Slaoui.

Trump je nyní jedním z mála nejvyšších představitelů USA, který nebyl očkován první ze dvou vakcinačních dávek. V minulosti šířil dezinformace o rizicích očkování, avšak na začátku tohoto měsíce tweetoval, že „nebyl zahrnut do plánu“ na tuto první vlnu očkování, ale těší se na to „ve vhodnou dobu“. Se svými lékaři prý momentálně diskutuje o vhodném načasování.

Jak jsou na očkování připraveni čeští politici?

Do Česka by se vakcína měla dostat už ke konci roku, přičemž k první větší očkovací akci dojde pravděpodobně v průběhu ledna. Vládu nyní čeká složitá koordinace vakcinační kampaně, díky níž by se společnosti ulevilo od epidemie koronaviru.

Podle průzkumu pro ministerstvo zdravotnictví se chce nechat očkovat 40 procent Čechů. Vláda bude proto muset zacílit kampaň na nepřesvědčené a skeptické občany, k čemuž by mělo pomoct také to, že se osobnosti společenského a zejména politického života nechají veřejně očkovat.

Zatímco předseda vlády Andrej Babiš s rozhodnutím, zda se nechat očkovat, zatím váhá – prý protože nemá slezinu, ostatní ministři chtějí očkování podstoupit, jakmile k tomu bude příležitost. Pozitivní přístup k vakcíně už projevili i někteří poslanci a senátoři.

„Nejprve bych si zjistil, jestli nemám protilátky. A pokud bych je neměl, tak bych se asi nechal očkovat. Je to bezpečnější, nehrozilo by, že bych nakazil někoho jiného. Kdyby to záleželo jenom na mně, tak bych víc váhal, ale je to také o mém okolí. Čím méně bude nakažených, tím je menší pravděpodobnost, že se epidemie bude šířit,“ uvedl pro iRozhlas.cz předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).

V pořadníku k vakcinaci je jakožto lékař zařazen například poslanec a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Pokud je to dobré pro anglickou královnu, tak bych byl blázen, kdybych to nechtěl také,“ reagoval na dotaz Seznamu Zprávy. Server zjišťoval mezi poslanci, zda vakcinaci podstoupí. Většina z nich se podle došlých odpovědí dříve či později očkovat nechá.

Na očkování půjde i prezident Miloš Zeman. Řekl to v nedělní Partii na TV Prima. Hodlá ale počkat do třetí vlny očkování. „Já se pak zařadím mezi všechny ostatní občany s tím, že nevím, jestli se mi to podaří, ale budu chtít, aby z těch vakcín, které se nabízejí, jsem dostal jednu vakcínu, což by znamenalo, že ušetřím jedno píchnutí,“ řekl Zeman. Přítomnost televizních kamer si ale nepřeje, prý protože nechce žádnou show.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner