Americké sankce Rusku výrazně komplikují stavbu plynovodu. Posílá vlastní loď přes půl světa

Wikipedia, Bair175

Padla! U stavby plynovodu Nord Stream 2 Američané Kremlu nejprve zatopili sankcemi na lodě k pokládání potrubí. Nyní se sankcí bojí i pojišťovací koncerny. | FOTO: Wikipedia, Bair175

Stavba plynovodu Nord Stream 2 se kvůli sankcím Spojených států zastavila. Pokračovat bude moci až ve chvíli, kdy na místo dorazí speciální ruská loď. Ta je ale ještě na Dálném východě.

Posměch, který Spojené státy sklidily za pozdní načasování sankcí na stavbu druhé větve ruského plynovodu Nord Stream, se ukazuje jako přinejmenším unáhlený. Po zastavení prací na pokládce potrubí v Baltském moři Rusko ke stavbě vyslalo vlastní speciální plavidlo. Loď Akademik Čerskij vyplula z nejvýchodnějšího ruského přístavu Nachodka v Japonském moři, odkud se ubírá jižním směrem. Její pohyb zaznamenávají lodní radary a podle serveru Vesselfinder.com toto plavidlo ruského energetického gigantu Gazprom dorazí kolem 22. února do Singapuru.

Práce podle deníku Handelsblatt stojí od okamžiku, kdy je kvůli americkým sankcím koncem loňského roku opustila švýcarská firma Allseas, která prostřednictvím speciálních lodí pokládala v Baltu potrubí plynovodu. Spojené státy se obávají důsledků přílišné závislosti Evropské unie na ruském plynu a projekt oddalují. Sankce uvalily zdánlivě na poslední chvíli kvůli tomu, že stavbě plynovodu původně mělo, jak předpokládaly, zabránit Dánsko, jehož vodami potrubí prochází. Postoj jmenované země se ale změnil a další výstavbě tak mohly bránit už jen sankce.

K dokončení plynovodu o dvou větvích, který dohromady čítá 2400 kilometrů, zbývá položit ještě 160 kilometrů potrubí.  Podle původních plánů měl být hotov koncem loňského roku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner