Americké síly by bránily Tchaj-wan, pokud by ho napadla Čína, prohlásil prezident Biden

Americký prezident Joe Biden (Gage Skidmore / Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Americké síly by bránily Tchaj-wan, pokud by ho napadla Čína, potvrdil americký prezident Joe Biden v rozhovoru se stanicí CBS. Ve stejném duchu se Biden vyjádřil už v květnu, jeho nynější výrok je ale podle agentury Reuters ještě jasnější. Peking výroky šéfa Bílého domu odsoudil.

Biden odpověděl kladně na otázku moderátora pořadu 60 Minutes, zda by americké síly bránily Tchaj-wan. “Ano, pokud by došlo k bezprecedentnímu útoku,” řekl v rozhovoru, který televize odvysílala v neděli 18. září místního času.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Kladně také reagoval na upřesňující dotaz, zda tím myslí, že na rozdíl od americké reakce na ruskou invazi na Ukrajinu by se na obraně Tchaj-wanu v případě jeho napadení podíleli přímo američtí vojáci.

Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí Bidenovy výroky odsoudilo a podalo proti nim oficiální protest. “Čína si vyhrazuje právo přijmout veškerá potřebná opatření v reakci na aktivity, které zemi rozdělují,” uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na pondělní tiskové konferenci. “Chceme učinit maximum pro mírové sjednocení. Zároveň ale nebudeme tolerovat žádné aktivity směřující k odtržení (Tchaj-wanu),” řekla.

Mluvčí rovněž vyzvala Washington, aby nevysílal “špatné signály” tchajwanským separatistickým silám, které žádají nezávislost Tchaj-wanu, a aby nepoškozoval čínsko-americké vztahy. “Existuje jen jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí,” zdůraznila mluvčí.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Biden v rozhovoru znovu vykročil z rámce dlouhodobě prezentovaného amerického postoje k Tchaj-wanu, podotkla agentura Reuters. Mluvčí Bílého domu, kterého agentura požádala o komentář, sdělil, že americká politika ohledně Tchaj-wanu se nezměnila.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy neoficiální styky. Biden v nejnovějším rozhovoru přitom zopakoval, že USA nepodporují tchajwanskou nezávislost a uznávají politiku jedné Číny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články