Americké tajné služby: Ukrajinské letadlo omylem sestřelil Írán

(CNN)

FOTO: CNN

Írán ukrajinské letadlo, které se zřítilo ve středu poblíž Teheránu a v jehož troskách zahynulo všech 167 lidí na palubě, omylem sestřelil sám, uvádějí americká média s odvoláním na Pentagon a tajné služby. Mezitím se objevilo video, které má zachycovat explozi střely v okamžiku nárazu do letadla.  

Video, které údajně zachycuje výbuch rakety při nárazu do ukrajinského boeingu. Deník NYT o něm tvrdí, že je ověřil

Americké úřady tvrdí, že Boeing 737-800 Ukrajinských aerolinií zasáhla raketa protivzdušné obrany. Informovaly o tom stanice CBS a CNN i americký časopis Newsweek s odvoláním na zástupce Pentagonu a americké tajné služby.

Ti tuto pracovní verzi zakládají na stále ještě probíhající analýze dat ze satelitů, radarů i z dalších zdrojů, která běžně shromažďuje americká armáda i tajné služby.

Ukrajina už dříve prohlásila, že vyšetřuje, zda letoun nesestřelila raketa, Írán ale tuto možnost odmítal. Do Íránu nicméně v noci na čtvrtek zamířila skupina 45 specialistů, kteří se mají podílet na vyšetřování neštěstí. 

„Posuzují se různé verze pádu letadla (u Teheránu). Mezi hlavní patří sestřelení letounu protiletadlovou raketou, včetně typu Tor. Informace o nalezení úlomků ruské rakety poblíž místa katastrofy se už objevily na internetu,“ uvedl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov, jehož citoval server Censor.net. Za další možnost označil srážku letadla s bezpilotním letounem, zničení a výbuch motoru kvůli technické závadě a explozi uvnitř letounu v důsledku teroristického činu, uvádí ČTK.

Televizní stanice SBS News s odvoláním na zdroj z tajných služeb uvedla, že družice zaznamenala infračervené „záblesky“ z odpálení dvou střel, následované dalšími dvěma „záblesky“, které provázely jejich explozi.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]