Americký exprezident Nixon přijel v říjnu 1989 náhle do Prahy. Konspirace?

YouTube

Richard Nixon v roce 1991 | FOTO: YouTube

Milovníci konspiračních teorií by mohli zajásat. Přibližně pět týdnů před listopadovými událostmi v roce 1989 se najednou v Praze objevil bývalý americký prezident Richard Nixon. Setkal se s jedním veteránem komunistické moci a telefonoval si s Václavem Havlem. To už vypadá na globální spiknutí. Může tu být ale střízlivější vysvětlení.

Zprávu o tom, co se tehdy stalo, jsme mohli číst už loni na podzim na stránkách plus-rozhlas.cz.

Tam píší: „Ve čtvrtek 12. října 1989 přiletěl do Prahy bývalý americký prezident Richard Nixon. Byla jeho návštěva opravdu jen soukromá? Během jediného dne stihl Nixon přijetí na americkém velvyslanectví, prohlídku Starého Města a pak odpolední koktejl a večeři v rezidenci americké velvyslankyně. Přespal v hotelu Intercontinental a v pátek 13. října 1989 odletěl.

Pavel Hofman

Až dodatečně vyšlo najevo, že se v Praze setkal s dosluhujícím komunistickým poslancem Evženem Erbanem. Zvláštní výběr z tehdejší nabídky československých politiků. Neméně zajímavé je, co se dělo dál.

Státní bezpečnost, která Nixonův pobyt v Československu monitorovala (ovšem nikoliv detailně, jak se ukázalo později), zjistila, že Erban po setkání s Nixonem zatelefonoval dramatikovi a přednímu představiteli československého disentu Václavu Havlovi – a pozval ho na návštěvu.

Státní bezpečnost by se o setkání Nixona s Erbanem a následném setkání Erbana s Havlem možná ani nedozvěděla. Odposlouchávala ale telefon Václava Havla. Ten po příchodu od Erbana zatelefonoval do zahraničí dvěma lidem, s nimiž se podělil o své zážitky ze setkání s Evženem Erbanem a také o informaci, že Erban se sešel s Nixonem.“ (Ti dva lidé byli Vladimír Škutina a Vilém Prečan.)

Rozhlas pak končí větou: „Co přesně se tedy na pomyslné ose Nixon – Erban – Havel odehrálo měsíc před 17. listopadem 1989, zůstane nejspíš navždy zahaleno tajemstvím.“

Faktem je, že je to dávno a pamětníci si vybavují setkání Havla s Erbanem, ale ne Nixonovu návštěvu u Erbana.

Pro nepamětníky je dobré připomenout, kdo to Evžen Erban byl, protože je to jedna z neuvěřitelných a přitom příznačných postav naší novodobé historie. Vyskytl se totiž u všeho od roku 1936 do roku 1990. Byl odborovým tajemníkem od roku 1936, pak taky za protektorátu, byl členem České národní rady za Květnového povstání 1945, patřil k prokomunistickým sociálním demokratům, pak tajemníkoval v ROH, byl ministrem sociální péče za Gottwalda a Zápotockého, po srpnové invazi vedl Národní frontu a jako poslanec ve Federálním shromáždění vydržel až do ledna 1990. Ještě se pokoušel podílet na obnově sociální demokracie, ale to bylo zřejmě poprvé, co mu v politice něco nevyšlo. Zemřel jako dvaaosmdesátiletý v roce 1994.

Jak to nejspíš bylo

Prostě kádr to byl protřelý. Ale proč se takový člověk najednou potkává s Nixonem a Havlem těsně před revolucí?

Na sociálních sítích na to možnou odpověď napsal Jolyon Naegele, který před třiceti lety působil jako zpravodaj Hlasu Ameriky pro střední a východní Evropu a do Československa od 70. let jezdil. Ten v Nixonově návštěvě tajemné spiknutí nevidí. S jeho svolením citujeme:

„Vysvětlení je daleko prozaičtější. Nixon velmi dobře znal STB (přezdívka amerických diplomatů pro Shirley Temple-Blackovou), která se dlouho angažovala v krajní pravici Republikánské strany v Kalifornii podobně jako Nixon. Nixon byl kmotrem její diplomatické kariéry. STB jako velvyslankyně v Praze vzhledem k tehdejšímu mrazivému stavu bilaterálních vztahů neměla co dělat a strašně chtěla navázat kontakty s věrchuškou KSČ, třeba vyvíjela nátlak, aby se československý ministr zahraničí Johanes setkal (nemýlím-li se) s viceprezidentem Danem Quaylem.

O disidentech mluvila STB spíš s despektem (což se ovšem najednou změnilo během revoluce). Dá se předpokládat, že před svým setkáním s Erbanem dostal Nixon politický brífink od amerických diplomatů na velvyslanectví USA v Praze, při kterém mu vylíčili politickou situaci, klíčové opoziční osobnosti včetně Václava Havla, role nezávislých hnutí, demonstrace v Praze a Bratislavě, církev atd.

Rozhodně nebyl Nixon zaúkolován STB (Shirley Temple-Blackovou), aby zmínil Havla, ale je docela možné, že její chargé d’affaires či šéf politicko-ekonomického oddělení Nixonovi řekli, že by bylo dobře, kdyby probral případ Václava Havla s Erbanem.

Mimochodem, je velmi nepravděpodobné, že Nixon či zastupitelský úřad USA poprosili Erbana o schůzku. Shirley Temple-Blacková sice už navázala kontakt s členem předsednictva ÚV KSČ Janem Fojtíkem, ale zřejmě bylo rozhodnuto na ÚV, že vhodnějším partnerem v diskusi s bývalým americkým prezidentem by byl bývalý předseda Československé společnosti pro mezinárodní styky Evžen Erban.“

Takže zřejmě nešlo o žádné velké spiknutí na úrovni iluminátů. Pokud ale někdo bude chtít, tak si kostičky historických událostí do své vlastní konstrukce nějak poskládá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner