Americký fašismus, komunisté hájí zájmy občanů ve sněmovně. I tak se vyjadřují Piráti

Ivo Vašíček (Česká pirátská strana) vystoupil 3. května v Brně na tiskové konferenci k zahájení kampaně koalice zelených a Pirátů pro podzimní volby v Jihomoravském kraji. ()

Česká pirátská strana je známá především svým přístupem ke svobodě médií, k informacím a k internetu – a pravděpodobně hlavně díky tomu zvítězila například ve studentských volbách. Jak se ovšem ukazuje, její ideové a hodnotové zakotvení je u některých členů až překvapivě blízko různým podivným uskupením typu Martina Konvičky. Místopředseda Pirátů Ivo Vašíček poskytl rozhovor Parlamentním listům, v němž tvrdí, že USA rozpoutaly třetí světovou válku útokem na Irák – a na jeho facebookovém profilu nalezneme ještě zajímavější vyjádření.

Vašíček v rozhovoru hledá možnost, jak ukončit konflikt v Sýrii, slovy: „Pokud se podaří odříznout teroristy od podpory USA a jejich spojenců, vypořádá se s nimi Sýrie velice rychle. Problémem však zůstanou Golanské výšiny, které okupuje Izrael. Tam však nemusejí být boje, ale jen trvale napjatá vojenská situace.“

V souvislosti s článkem nesoucím titulek „Rusové s Asadem bombardovali humanitární pomoc. Odporné, reagovaly USA“ zase prohlásil, že konvoj zničili teroristé podporovaní z USA a k serveru iDNES.cz, který text publikoval, uvedl: „Na lžidnes mají pořád ten lživý nadpis. Už je mi z těch řiťolezců podporujících americký fašismus na blití.“

screenshot-2016-09-26-13-05-38

Podle některých postů se zdá, že je panu Vašíčkovi blízký Václav Klaus ml., u jednoho projevu předsedy komunistů Vojtěcha Filipa místopředseda Pirátů dokonce píše, že se zdá, že jediným, kdo hájí zájmy občanů České republiky, je KSČM.

Pokud chce jít zájemce ještě dál, dozví se, že pan Vašíček věří konspiračním teoriím o 11. září a Hillary Clintonovou označuje za válečného zločince.

Vraťme se ale ještě k rozhovoru pro Parlamentní listy. Místopředseda Pirátů zde uvádí, že na Facebooku je často provokativní a nebere sebe sama ani ostatní příliš vážně. Přitom i na jeho blogu nalezneme zajímavé teorie, například tuto: „Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.“

Pravda je, že v programu Pirátů nic o NATO a o vztazích s USA nenalezneme – na rozdíl od Evropské unie, kterou sice chtějí změnit, ale nikoli z ní  vystupovat. Volič by tak mohl soudit, že se jedná o stranu, která usiluje o směřování České republiky západním směrem – po přečtení podobných výroků to ale už tak jisté není.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]