Americký generál McMaster: projekt Nord Stream 2 je založený na korupční dohodě kancléře Schrödera s Putinem

Generál McMaster, antitrumpovský konzervativec a vlastenec Západu (Cover book (Battlegrounds))

Generál McMaster, antitrumpovský konzervativec a vlastenec Západu | FOTO: Cover book (Battlegrounds)

Spor o rusko-německý baltský plynovod Nord Stream 2 rozhodně neutichl. Potrubí, které má být zhruba 1200 km dlouhé, je z 94 % hotové. Jeho poslední část už dokonce dostala zelenou od dánských úřadů, stupňuje se však kritika ze strany Spojených států amerických. Odpůrcem ruského geopolitického projektu nejsou jen současní hardlineři kolem prezidenta Donalda Trumpa, ale například i vlivný generál McMaster.

Minulý týden se k plynovodu Nord Stream 2 vyjádřil v rozhovoru pro Spiegel International (2. 10. 2020) americký tříhvězdičkový generál Herbert Raymond McMaster, někdejší Trumpův poradce pro národní bezpečnost. McMaster soustavně upozorňuje na ohrožení svobody a demokracie ze strany Ruska a „lidové“ Číny, přičemž za prokletí Západu považuje podivnou sebenenávist (a remarkable level self-loathing) naší civilizace. Navíc podle něj existuje dostatek důkazů o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. A zřejmě i proto je atakován dezinformačními weby, například nechvalně proslulým Breitbartem, který založil Steve Bannon, tento miláček evropských (tj. i českých) proruských nacionalistů.

McMaster odmítá absurdní představu, že Západ, tj. NATO a Evropská unie, urazil Rusko a Vladimira Putina tím, že dopustil rozšíření západních a evropských struktur do východní části střední Evropy a postsovětského prostoru: Urazili jsme Putina, a proto je mu nyní dovoleno vést kampaň, která podkopává naše demokracie? Předpokládám, že se tím také vysvětluje, proč může Putin utlačovat svůj vlastní lid a ohýbat ruskou ústavu, aby mohl zůstat carem až do roku 2036? To mi opravdu nedává smysl. Pokud jde o rozšiřování NATO a EU, měli jsme skutečně říci „ne“ národům, které znovu získaly svobodu: Je nám velmi líto, ale nemůžete vstoupit do EU, protože to Rusko nechce?“

Ovšem nejostřeji se McMaster vyslovil právě k plynovodu Nord Stream 2 (a vlastně i k staršímu plynovodu Nord Stream 1), který je podle něj založený na „korupční dohodě“ (corrupt deal) mezi Putinem a bývalým sociálnědemokratickým německým kancléřem Gerhardem Schröderem, který je ostatně členem představenstva ruského polostátního podniku Rosněfť.

Možná až poněkud pateticky pak americký generál dodává, že USA pomohly vybudovat (západo)evropský poválečný řád, který především Německu přinesl obrovské výhody: Je mi smutno, když vidím, že naši němečtí přátelé nedělají více pro to, aby čelili ruskému carovi, který agresivně podkopává naše demokracie a naše spojenectví.“ McMaster však s jistým sarkasmem vyslovuje přesvědčení, že to bude právě Putin, kdo svou snahou o rozdělení Západu přispěje k obnovení těsnějšího spojenectví Spolkové republiky Německo a Spojených států amerických.

Zdroj: Spiegel International

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]