Konvoj je v Čechách. Lidé ho vřele přivítali

Eric Drooker

Česká republika nezažila ostudu, která jí ještě před pár dny hrozila. Přivítání spojeneckého konvoje, který z Pobaltí míří do Německa přes Českou republiku, proběhlo klidně a drtivá většina lidí uvítala přítomnost vojáků NATO na našem území. Od dopoledne, kdy přes hranice přejela první kolona amerických Dragounů, je občané vítají s nadšením a plakáty Hi FRIENDS, které vytvořilo spojení několika iniciativ, kterým není lhostejné dění u nás ani v Ruskem anektované Ukrajině. Odpůrci, převážně z řad komunistů a jiných levicových iniciativ, byli v naprosté menšině. Podle slov jednoho z vojáků, který stráví dnešní večer a noc v Pardubicích, takové přivítání nezažili ani v Polsku, ze kterého do ČR přijíždějí. Lidé tak ukázali, že jim záleží na demokracii a svobodě naší země a nechtějí být pouze nečinným divákem ruského napadení Ukrajiny.

V Bohumíně vojáky zdrželi
První část konvoje, který mířil z Bohumína do Vyškova, se zhruba o dvě desítky minut zpozdil. Důvodem byl velký zájem občanů, kteří v drtivé většině přišli spojencům vyjádřit podporu. Část konvoje, která jako první od 10.36 v Bohumíně byla, čítala zhruba 37 vozidel se 165 vojáky. Cesta celého konvoje přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině.

ČTK, Facebook Hi FRIENDS!

Konvoj spojeneckých vojsk překročil dopoledne hranice ČR

Ostrava bez problémů

Naprosté minimum protestujících bylo i v silně levicové Ostravě. Tamní koordinátor Hi FRIENDS Ondřej Peszinski hlásil: „Je to absolutní úspěch. Lidé vojáky zdraví. Žádné masové protesty se nekonají, odpůrců konvoje je minimum. K výborné atmosféře přispěli motorkáři. Po jedné hodině projela Klimkovicemi na Ostravsku i druhá část kolony.“

Facebook Hi FRIENDS!

Náchod zdravil Američany

Náchod byl podle informací Svobodného fóra obsazen lidmi, kteří se přišli na příjezd podívat. „Odhaduji to na několik tisíc, ale převážně těch, kteří přišli vojáky uvítat,“ říká Josef Matyáš, který pro SF situaci monitoroval na Náchodsku. Podle jeho slov se sešlo i několik odpůrců, ale nedošlo k žádným roztržkám. „Jsou tu sice těžkooděnci i protikonfliktní tým, ale my tady nejsme kvůli hádkám. Chceme uvítat vojáky, kteří patří k našim spojencům,“ vysvětlil Matyáš. Druhou část kolony podle náchodského koordinátora Hi FRIENDS! přivítali lidé ještě bouřlivěji. „Sice tu bylo asi deset komunistů s megafonem, ale kdykoliv začali něco vykřikovat, lidé je vypískali,“ potvrzuje. Podle jeho slov byli američtí vojáci nadšeni. „Hovořil jsem s jejich mluvčím a řekl mi, že takovéhle vřelé přivítání ještě nikde nezažili,“ říká Josef Matyáš.

Náchodem také projel mobilní billboard Svobodného fóra s heslem My jsme NATO! Američané jsou naši spojenci.

10943686_10205442002083113_476241224809123025_n

Změna příjezdu nebude pro Pardubice velkou komplikací

V Pardubicích se na příjezd amerických vojáků připravovali několik dní. „Problém je v tom, že přijedou asi o dvě hodiny dřív, než bylo v plánu,“ řekl SF Jan Němec, který se s přáteli účastní akce Hi FRIENDS! a v Pardubicích ji koordinuje. „Myslím, že veškeré akce se tak budou směřovat až na čtvrtou hodinu, kdy má dojít k předvedení techniky v kasárnách,“ myslí si. Tím, že došlo k časovému posunu, lidé se do Pardubic narychlo sjížděli už na poledne. První část kolony dorazila kolem 12.10 a uvítali ji i řidiči v džípech a na motocyklech Harley Davidson. Příjezd zbytku vojáků se očekával ve 14 hodin. Čekalo na ně dokonce daleko víc příznivců než na první kolonu. „Sjíždějí se další lidé, kteří jsou rádi, že je můžeme přivítat. Kupodivu tu není ani jeden komunista nebo jiný odpůrce,“ říkal před příjezdem Svobodnému fóru Jan Němec. Kolem půl druhé se v pardubických kasárnách objevila první část americké kolony, kterou o hodinu a půl později následoval zbytek vojáků. „Je tady skvělá atmosféra, nikdo ani není naštvaný, že prší. Ukázali jsme, že Pardubice jsou pravicové město,“ shrnul příjezd konvoje koordinátor Hi FRIENDS! Jan Němec.

Po 16 hodině se v pardubických kasárnách začali shromažďovat zájemci o setkání se spojeneckými vojáky. Současně si mohli prohlédnout vystavené vozy Stryker. Podle Němce se Američané divili, jak přátelsky byli přivítáni. „Jeden z řidičů strykerů mi řekl, že takhle úžasné to nebylo ani v Polsku,“ řekl Svobodnému fóru pardubický koordinátor.

Vojáci budou mít připraveno kvalitní zázemí

O vojáky je v pardubických kasárnách postaráno podle jejich potřeb. Ubytování je zařízeno ve zděných budovách a zvýšen byl i počet toalet a sprch, jen spaní je připraveno pouze na lehátkách. „Američtí vojáci se chtějí večer jít podívat do města, tak jsme chtěli, aby se cítili jako lidé. Čeká je například návštěva pivovaru,“ řekl ČT24 plk.Stanislav Hudeček, velitel 14. pluku logistické podpory v Pardubicích.

CBRW-A5VIAEZiYg

Technické problémy na voze

Kolona, směřující od Bohumína, nabrala zpoždění. Důvodem byla technická závada na voze Stryker. Vojáci bojový vůz odtáhli vlastními silami, aby mohla kolona pokračovat. Rozbité auto se připojilo k druhé části konvoje, ve které jsou odtahové vozy.

Do Harrachova po hodinách zpoždění dorazila poslední kolona

Poslední přechod přes hranice byl naplánován na 13.30 v Harrachově. Kvůli technickým problémům v Polsku se však příjezd uskutečnil až těsně před pátou hodinou. Přes deštivé počasí a několik hodin čekání však pár desítek lidí, kteří chtěli Dragoon Ride přivítat, u hraničního přechodu zůstalo. Kvůli zpoždění byla prohlídka techniky v kasárnách v Liberci přesunuta na 19. hodinu.

11103942_10202498894793717_839512071_n

Ve Vyškově dostali spojenci řízek

První část kolony, směřující do Vyškova, dorazila do zdejších kasáren v 15 hodin. Ačkoliv se našla asi dvacítka odpůrců, většina obyvatel přivítala Američany vřele a s vlajkami USA v rukou. Podle údajů agentur bylo příznivců 3-4 tisíce. Pro zájemce byla od 17 do 19 hodin připravena prohlídka vozů Stryker uvnitř kasáren. Spojenci mají k dispozici stejné podmínky, které mají i čeští vojáci. „Po příjezdu mohou odpočívat na pokoji, ale k dispozici jim bude i posilovna nebo lehkoatletický stadion,“ řekla tisková mluvčí Vojenské akademie Vyškov, kpt.Monika Nováková. K večeři byla připravena dvě jídla. Kuřecí řízek s pepřovou omáčkou a hranolky nebo vepřový řízek s bramborem a okurkovým salátem. Zda se vojáci vypraví i mimo kasárna není známo, protože o tom musí rozhodnout jejich velitel.

ČR-USA-armáda-konvoj-Moravskoslezský-24

Policie zatkla protestanta

Jednoho z protestujících proti konvoji zadržela policie v Náchodě. Muž se zabraňováním průjezdu dopustil přestupku a bude s ním zahájeno řízení. Podle Parlamentních listů je zadrženým aktivista Adam B. Bartoš. Svědci uvádějí, že Bartoš nejprve provokoval vztyčeným prostředníčkem a pokřikem „Ami go home“, a když byl přítomnými policisty vyzván, aby hanlivého chování zanechal, vběhl před konvoj.

11074169_899805770071552_2670397121126696260_n

Liberec musel čekat nejdéle

Nejdelší dobu museli vydržet s uvítáním amerického konvoje v Liberci. Přestože měla kolona překročit harrachovský přechod už dopoledne, stalo se tak až v pozdní odpoledne. První vozy tak dorazily do Liberce až v 18.30. Zhruba v té době přijela do České republiky i poslední část spojeneckých konvojů. Na prohlídku strykerů i v Liberci čekají stovky zvědavců. Přestože neustále prší, lidé, kteří přišli pozdravit vojáky z USA, to nevnímají. Jako dárek jim přinesli plzeňské pivo a povídají si s nimi.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]