KOMENTÁŘ / Po fiasku s reformou imigračního systému, kterou americký senát především hlasy republikánů potopil poté, kdy se proti ní vyslovil bývalý prezident Trump, senát směřuje ke schválení samostatného zákona o pomoci Ukrajině a Izraeli. Jeho schválení přitom republikáni reformou imigračního systému podmiňovali. Přesto teď 18 z nich přispělo svými hlasy k tomu, že pomoc americkým spojencům může senátem projít i tak. Zákon prošel dalším procedurálním hlasováním a schválen by horní komorou kongresu mohl být už tento týden. Nakonec ho ale možná zarazí sněmovna.
Předseda sněmovny Mike Johnson sám není žádným přítelem napadené Ukrajiny. Hlasoval v minulosti proti všem balíčkům od Zákona o půjčce a pronájmu z roku 2022. Navíc většina jeho spolustraníků hlasovala proti zákonu HR 5692, který měl Kyjevu zajistit peníze na podzim minulého roku. Pro něj hlasovalo jen 101 republikánských členů a členek sněmovny a proti celých 117.
Ve sněmovně nemusí dojít k hlasování
Předseda sněmovny má ohromnou moc v tom, jaké zákony vůbec dolní komoře předloží. Tři poměrně silné faktory bohužel napovídají, že Johnson pomoc Ukrajině bude chtít zabít tím, že o ní ani nenechá hlasovat. Pokud by k hlasování došlo, je totiž pravděpodobné, že by se našla koalice drtivé většiny demokratů a podstatné menšiny republikánů k jejímu schválení.
Jenže sám Johnson patří spíš k odpůrcům. Těch je navíc mezi jeho spolustraníky většina. Od 90. let se přitom republikáni řídí neformálním pravidlem, že jejich předseda nenechá hlasovat o ničem, co nemá podporu většiny ve vlastní straně. Johnson by tak reálně mohl čelit hlasování o odvolání. Politický kapitál navíc potřebuje pro odvrácení rozpočtového provizoria.
Donald Trump a jeho vize světa
Třetím a v tuto chvíli možná nejvýraznějším faktorem je postoj bývalého republikánského prezidenta. Ten dal najevo svou nelibost veřejně. Na setkání s voliči prohlásil, že by Rusko podpořil, pokud by se rozhodlo napadnout zemi NATO, která podle něj neplatí svůj spravedlivý díl. Válku na Ukrajině by prý jednáním ukončil do druhého dne.
Právě jeho fanoušci v čele s Marjorií Taylor Greeneovou a Mattem Gaetzem byli a jsou hlavními tvářemi odporu proti pomoci Ruskem napadené zemi. Tento odpor by bylo možné zlomit jen v případě, že by k tomu Johnson sebral politickou odvahu a spojil se s demokraty. Riskoval by tím ale konec své politické kariéry, a to navíc kvůli něčemu, proti čemu sám vystupoval. Senát doufá, že se předseda sněmovny dostane pod tlak, pokud senát pomoc schválí. To je jistě možné, ale tlak z druhé strany je bohužel silnější.