Americký senát schválil pomoc Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů. Tleskám, vzkázal Biden

Americký prezident Joe Biden (ČTK/AP)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: ČTK/AP

Senát Spojených států ve čtvrtek schválil další pomoc okupované Ukrajině. Jedná se o 40 miliard dolarů, které by měly Ruskem napadené zemi umožnit lépe se bránit agresi. Prezident USA Joe Biden rozhodnutí senátorů přivítal a zdůraznil, jak důležitá je pomoc Ukrajincům.

Jak uvádí agentura Reuters, senátoři pro balíček mimořádné vojenské, ekonomické a humanitární pomoci hlasovali v poměru 86:11. Všechny hlasy proti pocházely z řad republikánů. 

(Týdeník FORUM)

Rozhodnutí senátu je v souladu s přáním zákonodárců, podle nichž je důležité Ukrajinu podpořit bez toho, aby došlo k vojenské intervenci ze strany Spojených států. „Jedná se o velký balík, který uspokojí potřeby ukrajinského lidu v boji o přežití,“ uvedl lídr demokratické většiny v senátu Chuck Schumer.

Prezident Joe Biden připomněl, že schválení zákona o výdajích zajišťuje, že nedojde k výpadku financování Ukrajiny ze strany USA. „Tleskám kongresu za to, že vyslal světu jasný vzkaz, že lid Spojených států stojí po boku statečného ukrajinského lidu, který brání svou demokracii a svobodu,“ uvedl v prohlášení Biden.

Vrchní poradce ukrajinského prezidenta poděkoval senátu a řekl, že peníze pomohou zajistit porážku Ruska. „Jdeme směrem k vítězství sebevědomě a strategicky,“ uvedl šéf Zelenského štábu Andrij Jermak v internetovém příspěvku několik minut po hlasování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články