Americký Senát schválil návrh obranného rozpočtu na příští rok v rekordní výši 858 miliard dolarů (asi 19,6 bilionu korun). Návrh počítá se zvýšením platů vojáků, nákupy zbraní i techniky a podporou Tchaj-wanu a pomocí Ukrajině, uvedla agentura Reuters.
Obranný rozpočet minulý týden schválila také Sněmovna reprezentantů. Nyní ho musí ještě podepsat prezident Joe Biden. Ten původně navrhoval o 45 miliard dolarů nižší rozpočet. Kongresoví vyjednavači se ale dohodli, že na obranu vyhradí více peněz, než kolik původně navrhoval Biden, aby vyvážili inflaci a mohli v budoucnu vydat více prostředků na podporu Ukrajiny bránící se od letošního února ruské agresi.
Návrh si v Senátu získal širokou podporu demokratů i republikánů. Pro návrh při čtvrtečním hlasování zvedlo ruku 83 senátorů, zatímco 11 bylo proti.
„Musíme dát obraně prioritu. Takhle jednoduché to je,“ řekl k návrhu republikánský senátor a šéf armádního výboru Jim Inhofe.
Návrh zahrnuje další bezpečnostní pomoc pro Ukrajinu ve výši nejméně 800 milionů dolarů (zhruba 18 miliard korun) v příštím roce. Kromě toho počítá s půjčkami a granty Tchaj-wanu ve výši několik miliard dolarů v průběhu příštích let na nákup amerických zbraní, a s navýšením platů amerických vojáků o 4,6 procenta.
Zákon označovaný zkratkou NDAA (National Defense Authorization Act) určuje výši obranného rozpočtu Spojených států a vymezuje oblasti, do kterých bude americká obrana prioritně investovat. Nicméně aby mohl Pentagon použít finance z federální kasy na konkrétní projekt, musí Kongres schválit zvláštní zákon, který vládě toto právo udělí.