Americký soud zrušil trest smrti útočníkovi z bostonského maratonu

YouTube

Bratři Carnajevové na záběrech kamery před teroristickým útokem | FOTO: YouTube

Americký federální odvolací soud v pátek zrušil trest smrti pro Džochara Carnajeva, který byl odsouzen za útok na bostonský maraton v dubnu 2013, při kterém zemřeli tři lidé a přes 260 dalších bylo zraněno. Útok připravil Džochar Carnajev spolu se svým starším bratrem Tamerlanem. Sourozenci čečenského původu žili v USA několik let.

V cíli mezinárodního bostonského maratonu explodovaly dvě amatérsky vyrobené bomby ukryté v pytlích. V důsledku výbuchů zemřeli tři lidé včetně osmiletého chlapce a 264 osob bylo zraněno. Tamerlan byl o několik dní později zabit při přestřelce s policií, Džochar byl těžce zraněn, dopaden a později odsouzen. Carnajev po zatčení prohlásil, že se necítí být vinen a že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku.

Odvolací soud potvrdil body, v nichž byl Carnajev odsouzen, ale nařídil, aby se konal nový proces, kde by se rozhodovalo jen o výši trestu. Soudkyně O. Rogeriee Thompsonová v novém posudku uvedla, že soudce pochybil při výběru poroty. Nezajistil totiž, aby její členové nebyli ovlivněni publicitou, kterou případ měl ještě před začátkem soudu.

Soudkyně zdůraznila, že Carnajev stráví zbytek života za mřížemi, s tím, že jedinou otázkou je, zda bude popraven. Carnajev je zadržován ve Florence v Coloradu ve věznici s nejvyšší možnou ostrahou, která si vysloužila přezdívku Alcatraz Skalistých hor. Rodiče osmiletého chlapce, který při útoku zemřel, vyzvali v roce 2015 ministerstvo spravedlnosti, aby v případě Carnajeva neusilovalo o trest smrti, jelikož by to podle nich prodloužilo jejich utrpení.

Carnajev v den svého odsouzení přiznal vinu. „Je mi líto životů, které jsem vzal, utrpení, jež jsem vám způsobil, škod, kterých jsem napáchal, nenapravitelných škod,“ řekl. „Pokud jsou jakékoliv pochybnosti, jsem vinen z toho útoku spolu se svým bratrem,“ dodal.

(ct.24.ceskatelevize.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner