Americký veterán na sociální síti sehnal parťáky a letí pomoci Ukrajincům

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Americký armádní veterán Cody Heard se rozhodl, že zkusí sehnat pár dalších vojáků a společně se vypraví na Ukrajinu. V momentě, kdy viděl trpící děti, které doplácí na agresi ruských vojsk, si jako otec dvou dcer uvědomil, že musí zasáhnout. 

Osmadvacetiletý bývalý příslušník pěchoty se podle The New York Post rozhodl, že pojede na Ukrajinu ve chvíli, kdy uviděl televizní zprávy. „Začal jsem myslet na své děti. Říkal jsem si, že kdybych byl na jejich místě, chtěl bych, aby k nám přišel někdo další a pomohl nám? Rozhodně ano,” má jasno Cody.

()

V příštích dnech se tak chystá se skupinou dalších veteránů vyrazit na Ukrajinu. Rodinu nechává v Little Rocku v americkém státě Arkansas.

Heard, který sloužil u 3. jezdeckého pluku a zároveň je členem Arkansaské národní gardy, sice nedisponuje bojovými zkušenostmi, ale prošel výcvikem ostré střelby a problém nemá ani s ovládáním a odpalováním raket.

„Nikdo z nás se ve skutečnosti nemusí zapojit, ale budeme bránit sebe i ostatní, pokud to bude nutné,“ řekl Heard, který je součástí vlny dobrovolníků, kteří míří na Ukrajinu. „Naším úkolem je hlavně pomáhat při výcviku civilistů, aby měli větší šanci se bránit,“ vysvětlil. 

„Budeme také pomáhat lidem dostat se do bezpečí. Čeká nás i nějaký průzkum,” vysvětluje Cody, který v minulosti sloužil s ukrajinským vojákem. „Byl v mé jednotce a dříve bojoval s Rusy. Když se vrátil domů a Rusko zaútočilo, bylo to, jako by tam bojoval můj bratr. U pěchoty žijeme velmi těsným poutem, nemohl jsem nic nedělat,” říká Heard.

Další bojovníky začal shánět na Facebooku. „Hlásili se dobrovolně,“ říká. „Den nebo dva po invazi jsme se sešli na Skypu. Řekli mi: ‚Letíme do Polska a pak přejdeme na Ukrajinu‘. Teď jsem součástí dvou skupin,” vysvětluje Cody s tím, že jeden ze skupiny, chicagský policista mimo službu, je již na místě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]