Americký web: Trump se nesetká se Zemanem kvůli obchodům se zbraněmi, stopy vedou až k islamistům

ČTK

Na snímku s Milošem Zemanem hejtman Ladislav Okleštěk (vlevo) a majitel společnosti Jaroslav Strnad (druhý zleva). Prezident dostal darem munici pro tank T-55. | FOTO: ČTK

Americký web Real Clear Defense, který se specializuje na obchody ve zbrojařském průmyslu, se v článku, na který upozornil novinář Jaroslav Kmenta, věnuje prezidentu Miloši Zemanovi. S ním se totiž zjevně nechce setkat jeho protějšek z USA Donald Trump a podle autora textu mj. kvůli spojení Zemana s firmou, která se podílela na nelegálním obchodu se zbraněmi. Jedná se o člověka, o kterém několikrát informoval také deník FORUM 24 – o Jaroslava Strnada.

Podle webu se zbraně od různých společností, mezi nimiž byly i dvě Strnadovy firmy Real Trade Praha a MSM Group, přes Ázerbájdžán dostávaly na černý trh. Dokonce do válečných zón. Ázerbájdžán tomu pomáhal přidělováním diplomatických odbavení letadlům plným zbraní, o čemž informovala média v Bulharsku. A co je nejzávažnější – některé z nich dokonce mohly skončit v rukou bojovníků z Islámského státu.

ČTK

Zeman navštívil Ázerbájdžán v roce 2015 a hovořil zde i o zakázce pro české zbrojovky. Konkrétně tehdy český prezident mluvil o možných tendrech na dodávky českých pasivních radarů Vera nebo zbraní pro ázerbájdžánskou policii.

Real Clear Defense píše o tom, že Jaroslav Strnad je označován za Zemanova sponzora a přítele. Obě společnosti však prakticky řídí jeho syn Michal. Firma největšího českého zbrojaře také podle soudu spáchala dotační podvod, což server připomíná.

Zeman navíc před časem za české zbrojovky lobboval, zalíbení nachází v zemích, které bývaly součástí Sovětského svazu, a i v samotných zbraních. Prezidentu Trumpovi prý dále vadí Zemanova nečitelnost a úzký vztah k Rusku, a proto se s českým prezidentem nedostává ani do stejné místnosti.

ČTK

Právě spojení s Rusy je podle článku zásadní i u Strnada. O něm totiž informovala přímo ruská média, a to v souvislosti s expanzí Avie a Tatry na ruský trh, kde nabízejí nové produkty. S Ruskou federací Strnada pojí i lounská vagonka známá pod názvem Legios neboli Heavy Machinery Services, kterou se pokusil ovládnout spolu s Alexejem Beljajevem, člověkem blízkým Andreji Babišovi, ale také k Vladimiru Jakuninovi. Přezdívá se mu Putinův most do střední Evropy.

„Zdůrazňuji, že jde zatím o zprávu bez relevantních důkazů. Nicméně s ní přišli obvykle dobře informovaní analytici, kteří se specializují na mezinárodní obchod se zbraněmi,“ napsal na svém facebookovém profilu Kmenta.

Twitter

Autor se na konci článku dokonce řečnicky ptá, zda budou Jaroslav a Michal Strnadovi stíháni za obchod se zbraněmi na černém trhu a za podezření, že jsou ruskými agenty s úkolem ukrást západní technologie, a zmiňuje i jiná závažná podezření, pouze však jako spekulace.

Jedna věc je ale jasná – Zemanovy vztahy k Rusku jsou více než vřelé. A s Trumpem se stále ještě nesetkal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner