Americký Westinghouse poprvé potvrdil svůj zájem o Dukovany. Ve hře jsou i Francouzi a Jihokorejci

Jaderná elektrárna Dukovany (wikipedie)

Jaderná elektrárna Dukovany | FOTO: wikipedie

Americký průmyslový koncern Westinghouse poprvé potvrdil, že má zájem o Dukovany. Před deseti lety v Česku soupeřil s Rosatomem o tendr v Temelíně. Po „vyhoštění“ ruského zájemce podle Seznam Zpráv vstupuje do české politické bitvy o podobu superzakázky v Dukovanech.

Doposud si americký koncern držel od české zakázky odstup. První vyjádření zájmu přišlo záhy poté, co kauza ve Vrběticích vedla k vyloučení Rosatomu, který vede bývalý ruský poslanec a náměstek ministra ekonomického rozvoje Alexej Lichačov, z plánovaného tendru. Manažerka společnosti Marta Newhartová  Seznam Zprávám potvrdila, že Westinghouse má zájem zúčastnit se tendru Dukovany.

„Velmi se těšíme na spolupráci s Českou republikou na dukovanském projektu. Zejména na možnost přinést naši technologii s reaktorem AP1000 do České republiky, ale také na spolupráci s místními komunitami a místními firmami, jako to činíme v jiných částech světa, kde spolupracujeme s vládami v oblasti jaderných technologií,“ uvedla Newhartová.

Ještě nedávno nepadlo o Česku ani slovo

Společnost Westinghouse v březnu zintenzivnila své jednání s Polskem, které doposud žádnou jadernou elektrárnu v provozu nemá, ale v plánu je její stavba právě na základě strategické mezivládní dohody s USA. V březnu proběhlo ve Varšavě setkání generálního ředitele Westinghousu Patricka Fragmana s polským vládním zmocněncem pro strategickou energetickou infrastrukturu Pitrem Naimským, jehož výsledkem bylo oznámení o připravované nabídce investice a technologií pro polskou vládu.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Westinghouse ale hovořil spíše o obecném prosazování zájmu po celém světě. Šlo zejména o bezuhlíkovou energii a snahu být partnerem států při dosahování jejich cílů v čisté energii a zlepšení klimatické situace.

O Česku ze strany Westinghousu doposud nepadlo ani slovo, i tak ale Newhartová, která vede komunikaci světového energetického gigantu, tvrdí, že události z předchozích dnů pro společnost nehrají žádnou roli. „Zájem a nadšení společnosti Westinghouse přinést naši technologii do České republiky jsou trvalé. Situace z minulého týdne neměla na náš zájem žádný vliv. Proces tendru vede vláda a my jako nezávislá společnost jsme nadále připraveni podporovat potřeby vaší země,“ uvedla.

Zejména podle českých zastánců transatlantické vazby Česka by bylo možné české a polské projekty spojit, a to hlavně kvůli snížení ceny.

„Ani jeden z těchto projektů nebereme jako hotovou věc. My chceme ukázat oběma vládám, že naše technologie AP1000 je nejlepší odpovědí na záměr dosáhnout bezuhlíkových cílů v příštích několika dekádách,“ dodala Marta Newhartová.

Problém s dostavbou v USA

Společnost vyzdvihuje především svou technologii, konkrétně reaktor AP1000, který chce nabídnout pro Dukovany. Stejný reaktor mají v provozu i v Číně v lokalitách Sanmen a Haiyang. V řádu několika let by měly začít fungovat i další dva bloky, které se stavějí v USA. Podle Michala Šnobra, který je odborníkem na energetiku a minoritním akcionářem ČEZ, jsou ale s projektem v americké Georgii problémy. Projekt se údajně prodražil a společnost má problémy s dostavbou. Ve hře zůstávají francouzská EDF a jihokorejská KHNP.

Problém s dostavbou v USA není prvním otazníkem ve spojitosti se společností Westinghouse. V roce 2017 společnost prošla bankrotem a o rok později ji převzal kanadský investiční fond Brookfield Business Partners.

Marija Aljochinová (ČTK)

„Před pár lety jsme prošli reorganizací podle tzv. kapitoly 11 amerického práva. Dnes stojíme na velmi pevných finančních základech a máme velmi dobrou pozici pro účast v dukovanském tendru,“ objasňuje Newhartová.

Podle zjištění agentury Reuters se hodnota společnosti od roku 2018 zdvojnásobila. Reuters v pátek informovala o možném plánovaném odprodání menšinového podílu společnosti, a to hlavně z důvodu příznivé konstelace dané důrazem americké administrativy nového prezidenta Joea Bidena na boj s klimatickými změnami, z kterých může těžit právě i jaderná energetika. Případný prodej by podle Reuters ukázal na hodnotu společností Westinghouse včetně dluhů kolem 10 miliard dolarů. Westinghouse situaci odmítl komentovat.

Působení Westinghouse v Česku

Není to poprvé, co se Westinghouse uchází o své místo v Čechách. Do roku 2010 dodávala palivo do elektrárny v Temelíně a za vlády Petra Nečase se účastnila tendru na rozšíření právě Temelína. Ve finále se Westinghouse utkal právě s Rosatomem, který se mimo jiné podílí i na výrobě superpočítačů i softwaru pro jadernou energetiku, ale kvůli českým politickým neshodám z tendru sešlo.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Americký velvyslanec v Praze Stephen King loni v prosinci Seznam Zprávám řekl, že Westinghouse má „špatnou zkušenost“ v Česku, a dodal, že tu společnost „utratila spoustu peněz“.

Nyní se ale společnost pravděpodobně nechce ohlížet na minulost. „Máme velmi dlouhou historii v oboru, ale také v regionu východní Evropy. Opravdu se na spolupráci v České republice těšíme,“ uvedla Newhartová.

Bitva o Dukovany se přiostřila už v loňském listopadu, kdy proti účasti uchazečů z Ruska a Číny vystoupili kvůli bezpečnostním rizikům pro Česko představitelé českých tajných služeb a bezpečnostní experti ministerstev zahraničí a vnitra. Podobnou myšlenku hájí i velká část opozice – koalice Piráti a STAN i koalice Spolu.

Vláda Andreje Babiše nechává vypsání tendru na příští kabinet, který vzejde z říjnových voleb. Za účast ruské státní korporace se zaměřením na jadernou energetiku Rosatom dlouhodobě lobbuje prezident Miloš Zeman i přesto, že podle všeho stojí agenti ruské rozvědky GRU za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích. Poté, co tato informace vyšla veřejně najevo, vyhostila předběžně vláda Rosatom ze zakázky.

S tzv. bezpečnostním dotazníkem hodlá všechny tři dosavadní uchazeče o tendr Dukovany obeslat ČEZ do konce dubna. Westinghouse je prý připraven reagovat.

„Jsme připraveni podpořit českou vládu v jejích rozhodnutích. Pokud se vydá nějakým směrem, my to podpoříme,“ uzavírá Newhartová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]