Američtí Foo Fighters přivážejí do Prahy kromě hitů ukázku nové desky

(www.billboard.com)

FOTO: www.billboard.com

Do Prahy zítra zavítá jedna z nejlepších rockových skupin současnosti – američtí Foo Figters. Jedenáctinásobní držitelé cen Grammy v Praze zahrají po pěti letech. Na koncertu v O2 areně by měly kromě největších hitů zaznít také písně z připravované desky Concrete and Gold.

Kapelu Foo Fighetrs založil Dave Grohl, bubeník legendární Nirvany, po smrti Kurta Cobaina. Tentokrát se ale neujal bicích. Jakožto frontman si s kytarou stoupl za mikrofon. První album Foo Fighters vyšlo v roce 1995 a Grohl ho téměř celé nahrál sám. Většinu písní napsal tak zvaně „do šuplíku“ už během svého působení v Nirvaně. Grohl to okomentoval slovy: „Víte, co je poslední věta bubeníka v kapele? Kluci, napsal jsem nějaké písničky.“

Stálá sestava Foo Fighetrs se začala formovat před vydáním prvního alba v roce 1995. Členy kapely se stali někdejší hostující kytarista Nirvany Pat Smear, basista Nate Mendel a bubeník William Goldsmith.

Goldsmith kapelu opustil po vydání druhého alba The Colour and the Shape v roce 1997. Grohl se tehdy rozhodl bicí na už hotovém albu nejprve trochu poupravit. Pak mu to nedalo a nakonec sám  přebubnoval celou desku, což Goldsmith neustál.

Goldsmithe nahradil za bicími Taylor Hawkins. V roce 1999 se připojil další kytarista Chris Shiflett. Kapelu na několik let opustil Pat Smear. V roce 2010 se ale znovu vrátil a v sestavě Dave Grohl (zpěv a kytara), Pat Smear (kytara), Chris Shiflett (kytara), Nate Mendel (basa) a Taylor Hawkins (bicí) přijedou Foo Fighters do Prahy.

Kapela vydala celkem osm studiových alb. Poslední Sonic Highways vyšlo v roce 2014. Momentálně Foo Fighters připravují nové album Concrete and Gold, které má vyjít letos 15. září.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]mail.com

Související články