Američtí senátoři přislíbili pokračující podporu Ukrajině od republikánů i demokratů

Americký raketový systém HIMARS (U.S. army / Wikimedia Commons / Public Domain)

Americký raketový systém HIMARS | FOTO: U.S. army / Wikimedia Commons / Public Domain

Republikán Rob Portman a demokrat Chris Coons navštívili Kyjev, kde jednali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Slíbili podporu Ukrajině od obou vůdčích amerických politických stran.

Republikánský senátor Rob Portman a jeho demokratický protějšek Chris Coons, kteří ve čtvrtek navštívili Kyjev, slíbili, že podpora Ukrajiny od obou stran bude pokračovat i po volbách do Kongresu, které se uskuteční příští týden. O setkání píše Hlas Ameriky.

(Týdeník FORUM)

Senátoři novinářům řekli, že měli „velmi pozitivní“ rozhovory s prezidentem Volodymyrem Zelenským a že navštívili elektrárnu, kterou podle Coonse zasáhla ruská armáda pomocí íránského dronu. „Nyní vidíme, že Putinovým cílem je vyděsit Ukrajinu tím, že se pokusí udělat zimu temnou a studenou,“ řekl Koons při projevu ve velkém a nevytopeném kostele, který nyní slouží jako centrum pomoci Světového potravinového programu v Kyjevě.

Návštěva přichází v době, kdy se proslýchá, že republikáni, kteří jsou považováni za favority na získání kontroly nad Sněmovnou reprezentantů, mohou po úterních volbách v polovině volebního období oslabit americkou podporu Ukrajině. Vojenská a finanční podpora USA a dalších západních zemí je pro boj Ukrajiny proti ruské invazi zásadní.

Vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy v říjnu prohlásil, že američtí voliči nedají Kyjevu v době recese „carte blanche“. Portman měl zřejmě na mysli tyto výroky, když řekl, že slova některých jeho republikánských kolegů byla „špatně interpretována“.

„Je v zájmu americké národní bezpečnosti, aby Rusko (na Ukrajině) neuspělo,“ řekl Portman. Nechtěl však zacházet do podrobností a dodal, že by se měla zvýšit „odpovědnost“ při poskytování pomoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články