Američtí vojáci jeli na dovolenou. Místo klidu zlikvidovali teroristu

Eric Drooker

Spojené státy mají své nové hrdiny. Po pátečním překaženém teroristickém útoku se jimi stali dva vojáci, kteří dokázali ozbrojeného útočníka zlikvidovat a zachránit tak všechny cestující v rychlovlaku. Ten mířil z Amsterodamu do Paříže a příslušníci armády USA v něm cestovali na dovolenou. Místo odpočinku je ale čekala nečekaná akce. Hrdinství trojice vojáků, kteří se vrhli na muže se samopalem, už ocenil Barack Obama i francouzská hlava státu François Hollande.

Chtěl se bavit, místo toho riskoval život

Čin mladých můžů, kteří zabránili možnému krveprolití, je oslavován i v jejich rodinách „On se vydá jako mladý muž na cestu, aby si rozšířil přehled o světě a bavil se s kamarády, a vrátí se jako francouzský národní hrdina,“ citovala agentura AP užaslého Tonyho Sadlera, otce jednoho ze zachránců. Agenturní zprávy informují o tom, že jeden z Američanů je příslušníkem národní gardy a druhý letectva.

Anthony Sadler, Spencer Stone a Alek Skarlatos útočníka Ajjúba Chazzaního zlikvidovali chvíli potom, co zjistili, že na toaletě někdo nabíjí zbraň. Střelec sice stačil zranit dva cestující, potom už se na něj vrhla trojice mladíků a zbila ho do bezvědomí. Později se zjistilo, že marocký občan patřil k radikálnímu islamistickému hnutí a zřejmě měl v plánu zabít a zranit co nejvíce cestujících.

Francouzské selhání? Úřady prý o útočníkovi věděly dlouho

Francie se tak stala terčem dalšího teroristického útoku. Po vyvraždění novinářů v redakci časopisu Charlie Hebdo a přepadení obchodu na okraji Paříže si útočník vybral rychlovlak. Podle španělského listu El País však mohli být Francouzi tentokrát lépe připraveni. Noviny totiž tvrdí, že španělské úřady na Chazzaního, který už má za sebou vězení za pašování drog, francouzské kolegy upozorňovaly. Islámský radikál totiž ve Španělsku od roku 2007 do roku 2014 žil.

Po pátečním útoku muže v rychlovlaku hlídkují ve francouzských rychlovlacích francouzští policisté. Uvažuje se ale také o zapojení jejich belgických a nizozemských policistů, řekla belgické agentuře Belga mluvčí belgické železniční společnosti SNCB. Policie byla nasazena i na nástupištích v Bruselu, kde vlaky Thalys také staví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]