Američtí vojáci se podle Pentagonu začínají stahovat z kábulského letiště

Hlavní město Afghánistanu Kábul. Ilustrační foto (AdobeStock)

Hlavní město Afghánistanu Kábul. Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Armáda Spojených států amerických zahájila stahování z letiště v afghánském Kábulu, kde v uplynulých týdnech pomáhala s evakuací Afghánců a cizinců před islamistickým hnutím Tálibán. V sobotu to oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby. Podle agentury Reuters se počet příslušníků americké armády na kábulském letišti snížil z původních 5800 na méně než 4000.

Přítomnost americké armády je vzhledem k probíhajícím evakuacím klíčová, přesto Washington oznámil, že se vojáci k 31. srpnu zcela stáhnou. Podle Kirbyho se však armáda bude snažit do konce svého působení evakuovat co nejvíce státních příslušníků západních zemí a spolupracujících Afghánců.

Ve čtvrtek zahynulo u letiště celkem 13 amerických vojáků společně s několika desítkami místních lidí po útoku radikální teroristické skupiny Islámský stát. Situace na letišti tak zůstává napjatá.

Spojené státy americké evakuovaly z Afghánistánu od poloviny srpna, kdy se povstalecké hnutí Tálibán dostalo k moci, více než 100 000 osob.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]