Američtí zákonodárci tlačí na Bidena, aby pokračoval v sankcích proti Putinovu plynovodu

Roury pro Nord Stream II  (Gerd Fahrenhorst)

Roury pro Nord Stream II | FOTO: Gerd Fahrenhorst

Boj proti Putinovu plynovodu do Německa pokračuje i po Trumpově odchodu. Skupina amerických zákonodárců se obrátila na Bidenovu administrativu s požadavkem, aby předložila Kongresu jednotlivé kroky, které hodlá podnikat k zastavení projektu Nord Stream 2.

Skupina čtyř amerických zákonodárců ze Sněmovny reprezentantů požádala v dopisu adresovaném ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi o informace k aktivitám ohledně sankcí proti projektu Nord Stream 2, který je pravděpodobně už z 90 procent hotov. Dopis zároveň obsahuje seznam 15 ruských firem, které na předmětném projektu pravděpodobně vykonávají sankcemi postižitelné činnosti.

Dotyčné zákonodárce zajímalo, zda Německo navrhlo další postup ohledně amerických sankcí zaměřených proti předmětnému plynovodu – zda je ponechá, či zda se pokusí zmírnit jejich dopady. Německá vláda totiž dosud tento projekt podporovala, což zejména po pokusu o vraždu opozičního politika Alexeje Navalného a jeho následném uvěznění vzbuzuje odpor v části Evropy stejně jako u Evropského parlamentu, který v lednu vyzval Německo k ukončení předmětného projektu a rovněž k uvalení sankcí na ruské oligarchy.

Britský deník Financial Times v úterý psal o možnosti, již údajně zvažují němečtí ministři, že by Německo oplátkou za zrušení sankcí a souhlas s dokončením projektu zajistilo mechanizmus zavření plynovodu ve chvíli, kdy by Rusko vyvíjelo tlak na Ukrajinu. Američané pro takový případ požadovali automatický mechanizmus a zároveň i to, aby na zavírání plynovodu měla vliv Ukrajina.

Marija Aljochinová (ČTK)

Prostřednictvím druhého potrubí vedeného po dně Baltského moře se totiž Kreml při vývozu plynu do Evropy obejde bez Ukrajiny i Polska, které tak nebudou mít páky na Rusko k usměrňování jeho agresivní zahraniční politiky. Ukrajinu, toho času okupovanou Ruskem, připraví Kreml o miliardy dolarů na tranzitních poplatcích za využívání stávající pozemní trasy.

První balík amerických sankcí cílil na plavidla pokládající potrubí a přinutily strůjce projektu k zastavení prací, čímž oddálil jeho dokončení nejméně o rok. Kongres loni přijal zákon na obranu energetické bezpečnosti Evropy, jímž rozšířil seznam služeb postižitelných sankcemi proti projektu Nord Stream 2 včetně poskytování pojištění, zajištění, testování plynovodu, jeho inspekce, jakož i certifikační služby. Předmětný zákon, který vstoupil v platnost letos na Nový rok, podle jeho předkladatelů odradí další firmy podílející se na daném projektu a ještě více oddálí jeho případné dokončení. „Ve světle těchto požadavků požadujeme informace ministerstva zahraničí o úsilí Bidenovy administrativy k implementaci PEESCA,“ napsali zákonodárci s tím, že Bidenova administrativa již propásla původní termín 16. února, kdy měla předložit zprávu o jakýchkoli úkonech týkajících se sankcí proti Nord Stream 2.

Dopis podepsali Mike McCall, vysoce postavený republikán ze zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, republikán Adam Kinzinger, demokrat Ruben Gallego a členka Sněmovny reprezentantů, demokratka Marcy Kapturová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]