“Amerika je zpět,” hlásal Biden při prvním velkém projevu o zahraniční politice. Chce změnit vztahy s Ruskem i Saúdskou Arábií

Americký prezident Joe Biden během projevu (print CNN)

Americký prezident Joe Biden během projevu | FOTO: print CNN

Americký prezident Joe Biden představil ve svém čtvrtečním projevu novou zahraniční politiku země. Biden se pokusí posílit práva LGBT komunity a zastavit válku v Jemenu. Spojené státy se také nadále nebudou podrobovat Rusku a přijmou více než sto tisíc uprchlíků. „Demokracie je zpět,“ zahájil Biden svůj projev.

„Mezi zahraniční a domácí politikou už není pevná hranice,“ zaznělo z úst amerického prezidenta Joea Bidena. „Investice do naší diplomacie není něco, co děláme jen proto, že je to správná věc pro svět. Děláme to, abychom žili v míru, bezpečí a prosperitě,“ dodal. Na svůj první zahraničněpolitický projev dorazil s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Přítomen byl i ministr zahraničí Anthony Blinken.

Biden ve svém projevu zdůrazňoval zájmy Spojených států. Za největšího nepřítele USA označil Čínu, ale připustil možnost spolupráce v případě, že bude ve prospěch USA. „Velmi odlišným způsobem, než jak to činil můj předchůdce, jsem řekl prezidentu Putinovi, že skončily dny, kdy se USA podrobovaly agresivitě Ruska,“ řekl Biden. Americký prezident zdůraznil, že USA už nebudou ustupovat Rusku. Zkritizoval i kauzu ohledně Alexeje Navalného.

Nadále budou USA pomáhat s ochranou území Saúdské Arábie, ale prezident oznámil konec prodeje zbraní této blízkovýchodní monarchii a zároveň informoval o ukončení podpory všech ofenzivních operací Saúdské Arábie směrem k Jemenu. Podle Bidena musí tahle válka skončit.

Předseda SPD Tomio Okamura  (ČTK)

Jedním z Bidenových kroků bude i zastavení stahování amerických vojáků z Německa, které započal Donald Trump. Bývalý prezident USA chtěl stáhnout až 12 tisíc vojáků a tvrdil, že Německo neplní svůj závazek vůči NATO, aby každoročně přispívalo alespoň dvěma procenty HDP.

„Bude trvat, než znovu vybudujeme to, co bylo tak zásadně poničeno. Přesně to ale uděláme,“ prohlásil Joe Biden. Přislíbil také podporu LGBT komunity a její celosvětovou ochranu.

Změnu Biden chystá i ohledně uprchlíků, kvótu pro jejich přijímání plánuje navýšit na 125 tisíc. Trumpova administrativa původně nastavila kvótu pro přijímání uprchlíků na 15 tisíc, což je nejméně od roku 1980.

Ve svém projevu se Biden obrátil i na zaměstnance Bílého domu. „Velmi vás potřebujeme. Důvěřuji vám a plně vás podpořím,“ vzkázal jim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články