Amnesty International: Podepište petici na podporu uneseného běloruského novináře

Roman Protasevič (ČTK)

Roman Protasevič | FOTO: ČTK

Běloruský opoziční novinář Roman Protasevič byl dne 23. května zadržen běloruskými bezpečnostními složkami bezprostředně po nuceném přistání letadla v Minsku. Hrozí mu mučení i dlouhé roky ve vězení. Amnesty International žádá jeho okamžité propuštění. Petici je možno podepsat ZDE.

Běloruský novinář a kritik vlády Roman Protasevič (26) byl 23. května spolu se svojí partnerkou Sofií Sapegaovou nezákonně zatčen běloruskými bezpečnostními složkami. Jejich let z Athén do Vilniusu byl pod falešnou záminkou odkloněn a letadlo bylo donuceno nouzově přistát v Minsku.

()

Roman Protasevič čelí v Bělorusku, kde od roku 2019 nežije, vykonstruovanému obvinění z „terorismu“ – a to pouze kvůli své novinářské práci. V případě odsouzení mu hrozí až dvacet let vězení. Doznání, které byl donucen učinit v běloruské televizi, svědčí o mučení nebo jiném špatném zacházení.

Roman Protasevič je běloruský novinář, spoluzakladatel populárního informačního kanálu NEXTA na Telegramu, který se stal jedním z hlavních nezávislých zdrojů informací o protestech proti zmanipulovaným prezidentským volbám v srpnu 2020. V září 2020 z NEXTY odešel a od té doby pracuje na jiném kanálu Telegramu, který se jmenuje Belamova.

Od roku 2019 žije Roman Protasevič ze strachu o svou bezpečnost mimo Bělorusko. Dne 5. listopadu 2020 byl obviněn z „organizování masových nepokojů“, „organizování akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“ a „podněcování nenávisti vůči sociálním skupinám“ (těmito „skupinami“ jsou myšleni policisté a státní úředníci). Dne 19. listopadu byl zařazen na oficiální „seznam teroristů“ a stal se tak prvním běloruským občanem zařazeným na tento seznam.

Dne 23. května 2021 cestoval Roman Protasevič se svou partnerkou Sofií Sapegaovou z Athén do Vilniusu. Když letadlo společnosti Ryanair přelétalo nad Běloruskem, bylo běloruskými leteckými dispečery odkloněno a stíhacím letounem donuceno nouzově přistát na letišti v Minsku pod záminkou, že se na palubě nachází bomba. Po přistání byli Roman Protasevič a Sofie Sapegaová zadrženi běloruskými bezpečnostními službami, zatímco letadlu společnosti Ryanair bylo o pět hodin později umožněno pokračovat v cestě do Vilniusu. Pokud bude Protasevič odsouzen, může jít až na dvacet let do vězení. Hrozí mu také vážné riziko mučení a jiného špatného zacházení.

Obvinění Sofie Sapegaové, která je ruskou občankou a studentkou Evropské humanitární univerzity ve Vilniusu, není známo. K 25. květnu nebyly rovněž k dispozici žádné zprávy o tom, že by se jeden nebo druhý mohli setkat s právníkem.

Dne 24. května provládní média zveřejnila video, na němž je Roman Protasevič zachycen v místnosti s oteklým obličejem a modřinou na čele. Na videu říká, že je držen ve vazební věznici SIZO-1 v Minsku, „spolupracuje s vyšetřovateli“ a „vypovídá v souvislosti s organizováním masových nepokojů ve městě Minsk“. Říká také, že s ním policisté zacházejí „korektně a v souladu se zákonem“. Takováto „přiznání“ získaná mučením a jiným špatným zacházením nebo nátlakem běloruské orgány opakovaně používají k zastrašování svých odpůrců a diskreditaci zadržených.

Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Romana Protaseviče a Sofie Sapegaové

Prosecutor General of the Republic of Belarus
Andrei Shved
Vul. Internatsianalnaya 22
220030 Minsk
Belarus

Vážený pane prokurátore,

požaduji okamžité propuštění Ramana Prataseviče a Sofie Sapegaové, kteří byli zatčeni dne 23. května 2021 poté, co byl jejich let z Athén do Vilniusu běloruskými úřady pod falešnou záminkou záměrně odkloněn do Minsku. Raman Pratasevič byl obviněn podle čl. 293 odst. 1 („Organizace masových nepokojů“), čl. 342 odst. 1 („Organizace akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“) a čl. 130 odst. 3 („Podněcování rasové, etnické, náboženské nebo jiné sociální nenávisti na profesním základě“) trestního zákoníku. Důvody zatčení Sofie Sapegaové nebyly zveřejněny. Vše nasvědčuje tomu, že byli oba zadrženi v odvetě za kritickou novinářskou práci Ramana Prataseviče.

Neexistuje žádný důkaz, že Raman Pratasevič a Sofie Sapegaová spáchali mezinárodně uznávaný zločin, a jejich zadržení je svévolné. Jejich zatčení bylo provedeno nezákonným a bezohledným způsobem, jenž ohrozil všechny cestující letadla, když stíhačka běloruského letectva odklonila jejich let a donutila letadlo nouzově přistát v Minsku.

Běloruská státní televize odvysílala dne 24. května záznam, na němž se Raman Pratasevič, s modřinami v obličeji, doznává k organizování nepokojů v Minsku. Obávám se, že toto „přiznání“ mohlo být vynuceno násilím. Amnesty International zdokumentovala, že v Bělorusku dochází k rozsáhlému mučení a jinému špatnému zacházení, porušování práva na spravedlivý proces a svévolnému stíhání pokojných demonstrantů a nezávislých novinářů.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem vás vyzývám, abyste:

Okamžitě a bezpodmínečně propustili Ramana Prataseviče, Sofii Sapegaovou a všechny ty, kteří byli v Bělorusku svévolně zadrženi a uvězněni na základě vykonstruovaných, politicky motivovaných obvinění kvůli uplatňování práva na svobodu projevu a pokojné shromažďování.

Přijali okamžitá opatření na ochranu Ramana Prataseviče a Sofie Sapegaové před mučením a jiným špatným zacházením, včetně zahájení účinného vyšetřování obvinění z mučení, a zajištění okamžitého přístupu k právníkům podle jejich výběru.

S úctou…

(V textu používáme přepis jména, jak je v článku AI uveden. V českém prostředí se zatím jednotný přepis neustálil.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]