Amnesty International pomáhá Rusku, řekla její ukrajinská ředitelka a rezignovala

Oksana Pokalčuková (Julia Weber, Amnesty International Ukraine)

Oksana Pokalčuková | FOTO: Julia Weber, Amnesty International Ukraine

Ředitelka ukrajinské pobočky Amnesty International Oksana Pokalčuková oznámila rezignaci kvůli zprávě, kterou Amnesty International zveřejnila tento týden. Amnesty International v ní obvinila Ukrajinu z porušování humanitárního práva a pravidel války.

„Přiznávám to s bolestí, ale s vedením Amnesty International jsme se rozešli v hodnotových otázkách. Proto jsem se rozhodla odejít. Věřím, že jakákoli práce pro dobro společnosti musí být prováděna s ohledem na místní kontext a s promýšlením důsledků,“ řekla Pokalčuková německé zpravodajské službě Deutsche Welle.

()

„Vše narazilo na zeď byrokracie a nepřekonatelnou jazykovou bariéru. Pokud nežijete v zemi, která byla napadena a rozvrácena útočníky, pravděpodobně nechápete, jaké to je odsoudit armádu obránců. A v žádném jazyce neexistují slova, která by to dokázala vyjádřit někomu, kdo tuto bolest nezažil,“ prohlásila směrem k Amnesty International bývalá ředitelka.

Amnesty International obvinila Ukrajinu z porušování válečného práva a uvedla, že ukrajinská armáda umístila své vojenské základny v obytných oblastech, školách a nemocnicích.

Pokalčuková zprávu kritizovala a také uvedla, že pracovníci ukrajinského oddělení organizace se na přípravě zprávy nijak nepodíleli a že zpráva vůbec nezohledňuje připomínky Ukrajinců.

„Ještě včera jsem měla naivní naději, že vše napravíme. Že uspořádáme minimálně 200 schůzek a vysvětlíme, projdeme, sdělíme svůj názor. A text bude odstraněn a na jeho místě se objeví jiný. Dnes jsem si uvědomila, že se to nestane,“ vysvětlila důvod rezignace Pokalčuková. Podle ní totiž takto důležité zprávy musejí obsahovat i údaje o druhé straně války, zejména o tom, kdo tuto válku rozpoutal – o Rusku.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoposelství 4. srpna uvedl, že se Amnesty International touto zprávou snaží legitimizovat teroristickou zemi a přenést odpovědnost z agresora na oběť.

(Týdeník FORUM)

Generální tajemnice Amnesty International, Francouzka Agnes Callamardová, zdůraznila, že žádné útoky neoslabí nestrannost organizace ani nezmění fakta. Zástupci Amnesty International se sice nakonec obrátili na ministerstvo obrany s žádostí o reakci, ale dali velmi málo času na odpověď: „V důsledku toho organizace vytvořila materiál, který vyzněl jako podpora Rusů.“ Na stránkách Amnesty International přitom není ani zmínka o masovém vraždění ukrajinských válečných zajatců v Olenivce či aspoň odsouzení ruských útočníků, kteří mučili a zabíjeli zajaté obránce.

Kancelář prezidenta uvedla, že životy Ukrajinců ohrožuje pouze ruská armáda a prohlášení Amnesty International nejsou ničím jiným než účastí na diskreditační kampani Ruska proti Ukrajině. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, že je pobouřen prohlášením Amnesty International a považuje ho za nespravedlivé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]