Analytik Janda: Lipavského zkouší blokovat zbytek ruské a čínské mafie

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora

V tom, co se děje okolo nejmenování Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí, má jasno analytik a ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Podle něj jde o odpor ruských a čínských agentů, kterým se Lipavský a jeho postoje nehodí. „Zbytek ruské a čínské mafie v Kanceláři prezidenta republiky zkouší z posledních sil blokovat,“ napsal Jakub Janda.

Sám Lipavského dobře zná a nešetří na jeho adresu chválou. „Jan Lipavský byl poslední čtyři roky jedním z hlavních organizátorů a tahounů boje s ruským a čínským vlivem v Česku napříč pěti stranami současné koalice. Boj o Dukovany, příprava budoucího Magnitsky Actu, role Česka v mezinárodní politické komunitě věnující se Číně nebo rozkrývání vlivu Ruska a Číny na vnitřek českých institucí. V těchto agendách byl jedním z nejdůležitějších českých politiků posledních čtyř let. Jak říká Karel Schwarzenberg, je to nejlepší politik na tuto agendu ve své generaci,“ popsal Janda.

Dále uvádí, že se ho současné proruské a pročínské struktury bojí. „Všechno ostatní jsou zástupné výmluvy. Prostě se ho bojí, protože ví, že je to geopoliticky zralý politik nové generace, který zlikviduje zbytek končících kolaborantských struktur, které tu posledních sedm let ovládaly náš stát,“ uzavřel Jakub Janda.

Jak to dále bude s nejmenováním Jana Lipavského ministrem, ví jen Miloš Zeman. Ten ho odmítá jmenovat, čímž porušuje Ústavu ČR. Petr Fiala ohlásil, že další kroky zveřejní v pondělí po schůzce se Zemanem. Nejpravděpodobnější je kompetenční žaloba, kterou Fiala musí kvůli Zemanovi podat. Ta nejspíše skončí Zemanovou prohrou. Pokud by i tak Lipavského nejmenoval, parlament proti němu může podat ústavní žalobu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com