Analýza: Každé druhé slovo Filipa, Babiše a Okamury není pravdivé

Okamura, Babiš a Filip (Zbyněk Pecák)

Okamura, Babiš a Filip | FOTO: Zbyněk Pecák

Zajímavý výsledek přinesla analýza a infografika serveru Politicon.eu. Porovnávána je v ní pravdomluvnost předsedů politických stran. Politicon využil data projektu demagog.cz, který dlouhodobě sleduje a oveřuje tvrzení politiků. Výsledek je jednoznačný. Nejvíce lže a uvádí zavádějící informace Tomio Okamura, Vojtěch Filip, Andrej Babiš a Miloš Zeman. Naopak politik, který říká nejčastěji pravdu, je Petr Fiala, šéf ODS.

Absolutně nejhůře dopadl Tomio Okamura. Jeho výroky jsou pravdivé jen z necelých 41%. Premiér Andrej Babiš mluví pravdu jen ve 45% případů. Vojtěch Filip ve 48%. Pro srovnání, Petr Fiala má pravdivé výroky ze 72%.

Demagog.cz hodnotí výroky politiků jako pravdivé, nepravdivé, zavádějící a neověřitelné. Zajímavé je, že tabulka se v podstatě dělí na dvě skupiny. Čelní místa ukazují, že Petr Fiala, Pavel Bělobrádek, Marek Výborný, Jiří Pospíšil, Petr Gazdík, Ivan Bartoš a Jan Hamáček, jsou pravdivé v 64 – 72 procentech. Potom následuje velký propad až k Zemanovi na necelých 55%.

Znamená to, že premiér, prezident, šéf komunistů, kteří drží vládu a šéf extrémistů, který se těší na vládní angažmá, říkají pravdu jen v polovině. A zaké to znamená, že každé druhé slovo, které vypustí, je lež nebo zavádějící lež. Už je líp.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]