Zajímavý výsledek přinesla analýza a infografika serveru Politicon.eu. Porovnávána je v ní pravdomluvnost předsedů politických stran. Politicon využil data projektu demagog.cz, který dlouhodobě sleduje a oveřuje tvrzení politiků. Výsledek je jednoznačný. Nejvíce lže a uvádí zavádějící informace Tomio Okamura, Vojtěch Filip, Andrej Babiš a Miloš Zeman. Naopak politik, který říká nejčastěji pravdu, je Petr Fiala, šéf ODS.

Absolutně nejhůře dopadl Tomio Okamura. Jeho výroky jsou pravdivé jen z necelých 41%. Premiér Andrej Babiš mluví pravdu jen ve 45% případů. Vojtěch Filip ve 48%. Pro srovnání, Petr Fiala má pravdivé výroky ze 72%.

Demagog.cz hodnotí výroky politiků jako pravdivé, nepravdivé, zavádějící a neověřitelné. Zajímavé je, že tabulka se v podstatě dělí na dvě skupiny. Čelní místa ukazují, že Petr Fiala, Pavel Bělobrádek, Marek Výborný, Jiří Pospíšil, Petr Gazdík, Ivan Bartoš a Jan Hamáček, jsou pravdivé v 64 – 72 procentech. Potom následuje velký propad až k Zemanovi na necelých 55%.

Znamená to, že premiér, prezident, šéf komunistů, kteří drží vládu a šéf extrémistů, který se těší na vládní angažmá, říkají pravdu jen v polovině. A zaké to znamená, že každé druhé slovo, které vypustí, je lež nebo zavádějící lež. Už je líp.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora