Andrej Babiš a Agrofert sami přinesli důkazy o konfliktu zájmů a ignoranci zákonů

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš a jeho tým ukázali, jaký mají strach z nadcházejících protestů. Krátce před ohlášenou demonstrací na pražské Letné vydal jak premiér Babiš, tak i holding Agrofert v českých denících inzeráty. Babiš si v novinách zadal inzerát upozorňující na jeho facebook, a holding Agrofert vydal v denících inzertní přílohu pojmenovanou „Pravda o Agrofertu“. Obojí dohromady je ve své dokonalé souhře důkazem o tom, že Babiš a Agrofert jsou řízené z jednoho centra. Babiš už nemohl lépe upozornit na své nezákonné jednání a tím pozvat co nejvíce občanů na demonstraci, na níž chtějí lidé vyjádřit nesouhlas s jeho praktikami.

Babišův souběh podnikání a vykonávání veřejné funkce odporuje již zákonu o střetu zájmů č. 159 z roku 2006 a jeho novele z roku 2017. Dále odporuje finančnímu nařízení Evropského parlamentu z roku 2018. Premiér Babiš ovšem své podnikání před těmito normami schoval tím, že vložil holding Agrofert do svěřenských fondů. Česká vláda přitom otálí s přijetím zákona o skutečných majitelích firem, k čemuž ji zavazuje evropská legislativa. Proto se premiér Babiš neobjevuje jako skutečný majitel v českých rejstřících. Jako příjemce benefitů z Agrofertu jej ale identifikuje rejstřík Slovenské republiky.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Klíčové je ale to, že podnik Agrofert, jeho dva deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny postupují koordinovaně a zastávají společnou komunikační strategii. Babiš a Agrofert neomaleně vydávají inzerci v českých denících – včetně svých vlastních – v jeden den a cílem je souběžné sdělení o nejčistších úmyslech. Babiš i Agrofert prostě slouží národu a mají potřebu to sdělit v jeden den, když se právě blíží demonstrace. Česká veřejnost má přistoupit na Babišovu pravdu, která je pozoruhodně shodná s pravdou Agrofertu. A čistě náhodou tuto pravdu uznávají i obě redakce listů, které Agrofertu patří.

Faktický souběh výkonu jedné z nejvyšších veřejných funkcí, podnikání v obrovském rozsahu a vydávání a provozování velmi silných médií, je pošlapáním pravidel, ignorováním českých zákonů a výsměchem veřejnosti. To nelze tolerovat. Nezbývá než se ptát, co vlastně dělají naši státní zástupci.

Babiš dělá z Čechů pitomce. Je čas vyrazit na Letnou.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]