Premiér Andrej Babiš neměl v sobotu příliš úspěšný den. Prohrál totiž se svým hnutím ANO volby v hlavním městě. Lepší výsledky v krajských městech jej nevyvedly z hlubokého zklamání.

Babiš si totiž sám veřejně předsevzal, že bude hodnotit výsledky v komunálních volbách právě podle výsledku ve volbách do pražského zastupitelstva. Hnutí ANO se ale v Praze umístilo až na ostudném pátém místě.

Výsledky voleb v Praze:

ODS                17,9 %
Piráti 17,1 %
PRAHA SOBĚ 16,6 %
TOP09/SSP 16,3 %
ANO 2011 15,4 %

Volební účast v Praze byla 46,3 procenta.

Podle předběžných výsledků je nejsilnější pražskou stranou po letech znovu Obřanská demokratická strana, nicméně proti ní stojí při formování koalice silní Piráti a iniciativa „Praha sobě“ komunálního politika Jana Čižinského. Otázkou pak je postup čtvrtého pražského hráče, kterým je koalice TOP 09 se Starosty a ve spolupráci s KDU-ČSL, Liberálně ekologickou stranou a Demokraty Jana Kasla („Spojené síly pro Prahu“).

Ztracené miliony za kampaň ANO

Pražská volební prohra může být pro hnutí ANO zlomová, neboť podobně symbolickou prohru oligarcha Babiš zatím nezaznamenal. Do voleb v Praze vrhlo hnutí ANO šedesátimilionový rozpočet, který daleko přesahuje možnosti všech volebních stran a nepomohlo mu ani nasazení veškeré mediální síly premiérova podniku Agrofert, který vlastní troje klasické noviny, včetně ryze pražského deníku Metro, a nejsilnější rozhlasovou stanici Impuls a silné zpravodajské servery.

Za propadem hnutí ANO v Praze stojí nepochybně neúspěšné vedení města primátorkou za hnutí ANO Adrianou Krnáčovou, za kterou se Babiš vehementně stavěl před čtyřmi lety. Babiš sám hovoří v této souvislosti o své špatné personální politice. Dobrou personální politiku ovšem nepředvedl ani zbrklým nasazením podnikatele Petra Stuchlíka na pozici kandidáta na pražského primátora, a to po vyhození Patrika Nachera z prvního místa pražské kandidátky. Patrika Nachera si přitom vybrala pražská organizace hnutí ANO, zatímco Stuchlíka prosadil v rozporu s demokratickým hlasováním vůdce strany Babiš na základě názoru marketingových poradců.

Kandidát Petr Stuchlík vystoupil před novináře až pozdě večer a přiznal porážku. Andrej Babiš s ním již před kamery nevystoupil, což ukazuje na jeho zřetelné zklamání.

Kdo vyhrál volby? KDU má ze stran nejvíce mandátů

Zatímco novináři a politologové, kteří tradičně plédují pro Babišovu a Zemanovu vládu nad Českou republikou, vykládají výsledek komunálních a senátních voleb jako drtivé vítězství hnutí ANO, tak fakticky nejúspěšnější stranou v obecních zastupitelstvech je v počtu zvolených zastupitelů Křesťansko-demokratická unie (KDU). Ve většině krajských měst zvítězilo podle očekávání hnutí ANO, ale na vzestupu jsou jinak zejména Piráti a Občanská demokratická strana.

Andrej Babiš se snaží vysvětlit, že hnutí ANO není levicovou stranou, protože je tu „pro všechny“. Faktem uplynulých voleb ale je, že hnutí ANO vysálo voliče ČSSD, KSČM a SPD Tomia Okamury. Z volebních výsledků je zřetelné, že Babišovo hnutí dominuje vždy na chudých sídlištích velkých měst, zatímco v centrech měst vítězí spíše ODS, Piráti nebo jiné strany. Hnutí ANO tak zcela přesvědčivě obsadilo levou část politického spektra místo kdysi silné ČSSD.

Podle ČTK by hnutí ANO mohlo ovládnout 17 z 27 statutárních měst.

Úspěch v senátních volbách: ODS, ANO, Drahoš a Čunek

V senátních volbách se dobře umístila ODS s jedenácti kandidáty a dalšími pěti, které strana podporovala. Hnutí ANO prosadilo do druhého kola voleb rovněž jedenáct kandidátů. Nejlepší výsledky ale zaznamenal dřívější prezidentský kandidát Jiří Drahoš (s podporou TOP 09) a známý vsetínský politik Jiří Čunek (KDU).

Výsledky voleb v Brně:

ANO 2011 23 %
ODS, Svobodní 18,5 %
KDU-ČSL  10,3 %
Piráti 8,7 %
ČSSD 6,3 %
SPD   5,1 %
Zelení 4,5 %

Volební účast v Brně byla 42,6 procent.
———————————————

Počet získaných mandátů podle stran v obecních volbách:

(Předběžné výsledky)

Sdružení nezávislých kandidátů – 34.837

Křesťanská a demokratická unie – ČSL – 3227

STAN – 2190

Občanská demokratická strana – 2066

Česká strana sociálně demokratická – 1852

ANO 2011 – 1425

Komunistická strana Čech a Moravy – 1395

Počet mandátů v obecních zastupitelstvech klesl výrazně u KSČM a ČSSD, u obou zhruba o polovinu. 

 

 

 

 

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora