Andrej Babiš: Audity o střetu zájmů jsou cinklé, jsem obětí odborníků na udávání

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru zveřejněném na serveru Novinky.cz odmítá, že by byl ve střetu zájmů, jak tvrdí auditoři Evropské komise. Dokonce říká, že by miliony korun, které Agrofert dostal z českého rozpočtu, měla Česká republika vymáhat po Evropské unii. Za rekordní schodky rozpočtu podle něj může situace s covidem. Snaží se vysvětlit, proč Miloš Zeman a ministryně Marie Benešová mluví ohledně výbuchu ve Vrběticích o dvou vyšetřovacích verzích, ale podle něj se pracuje jen s jednou. 

O možnosti předčasných voleb soudí: Myslím, že je nesmysl teď destabilizovat politickou situaci. Musíme připravit rozpočet, doočkovat co nejvíc lidí, rozvolnit, připravit ekonomickou obnovu země i covidpas, aby lidé mohli v létě svobodně cestovat. Myslím, že by bylo fér, aby voliči rozdali znovu karty začátkem října… Abych řekl pravdu, moc to nesleduji. Beru to jako opoziční folklor. Každý ví, že to jsou manévry pro televizní kamery, já to neberu příliš vážně. Soustředím se na očkování, návrat dětí do škol, postupné rozvolňování a návrat k normálnímu životu.

Eric Drooker

Svou vládu považuje i ohledně financí za úspěšnou: Nevím, za co bychom se měli stydět. Do loňského února se nám dařilo skvěle – snižovali jsme dluh, razantně navyšovali platy a důchody, investovali jsme do infrastruktury. Životní úrovní jsme předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie. Takže jsme v tomto ohledu velmi úspěšná vláda. Pak bohužel přišel covid a pandemie zasáhla ekonomiku a životy našich lidí. Obří deficit tady vznikl kvůli covidu. Epidemie zničila sedm let mé práce.

K výsledku šetření Evropské komise, kdy došlo ke konstatování střetu zájmů, se staví zcela odmítavě: A pokud jde o střet zájmů, tak ty lži se vracejí ve vlnách. Tato už je pátá nebo šestá. A výsledek je stále stejný. ČR žádné peníze vracet nebude. To celé vzniká kvůli odborníkovi na udávání Wagenknechtovi, který českou kasu připravil o 800 milionů a který skrze své známé a stranické příznivce manipuluje audity v Evropské komisi.

Pokud jde o 155 milionů korun, které firmy holdingu Agrofert čerpaly z českého rozpočtu, firmy by je podle něj vracet neměly: ČR by je naopak měla vymáhat po Evropské unii.

Na dotaz, zda to nebude Evropská komise kritizovat, říká: Vůbec ne, ČR se musí bránit proti zmanipulovaným praktikám, protože v budoucnosti se to může vymstít komukoli. Tady nejde o Babiše, ale o praxi, kdy se politická konkurence snaží likvidovat své protivníky cinklými audity. A to jsou v opozici, děsím se toho, jak by se chovali, kdyby se ocitli ve vládě. Dotace jsou vypláceny na základě pravidel. Když nějaká firma nastavené podmínky splní, pak jí to stát zaplatí a později to státu proplatí Komise. Tak to nastavili v Bruselu. A teď najednou nějací Wagenknechtovi kamarádi mezi auditory tvrdí, že se českému státu nemá co proplácet. Opakuji, zachoval jsem se přesně podle českého zákona o střetu zájmů, který Bohuslav Sobotka s Miroslavem Kalouskem narychlo spíchli v roce 2017, kdy byly volby, když jim nevyšla jejich bouda s korunovými dluhopisy, se kterými navíc přišel Kalousek a Sobotka pro ně hlasoval. Pro ČR je zásadní, že naše zákony mohou vykládat jen naše soudy. Ty nemají co interpretovat nějací auditoři z Evropské komise. A pokud to chtějí dělat, tak ČR nezbývá než to zažalovat u Evropského soudu.

Ke kauze Vrbětice: Rusové si Vrbětice interpretují po svém. Záměrně vynechávají informace o výbuchu, mluví jen o vyhošťování diplomatů. A pak ještě přijdou s absurdním tvrzením, že jsme to všechno zinscenovali kvůli Američanům, což je samozřejmě nesmysl. Rusové se staví do role obětí, přitom to byli jejich agenti, co tady vyhodili do povětří muniční sklad, zabili dva nevinné lidi a znepříjemnili život spoustě našich občanů.

O tom, proč nejvyšší ústavní činitelé mluví tak rozdílně: „Myslím, že netvrdíme něco jiného. Pan prezident mluvil o dvou verzích. Za tu první evidentně považuje vyšetřování, že k výbuchu došlo na základě ne­opatrné manipulace s vojenským materiálem, a za tu druhou, že došlo k teroristickému útoku ruskou vojenskou rozvědkou. Jelikož ale došlo ke ztotožnění agentů GRU, tak platí jen tato jediná verze, nic složitého to není. Na této verzi odvedla za dohledu krajského státního zástupce největší práci Policie ČR ve spolupráci s tajnými službami… Nevím, jaké má informace paní Benešová. Platí jedna verze, kterou říkáme s panem Hamáčkem, a za ní si stojíme, to je vše.

K tomu, že senátoři viní Miloše Zemana z vyzrazení utajovaných informací a debatují kvůli tomu o možné velezradě, Babiš míní: Nic takového jsem nevnímal. Prezident to komentoval svým způsobem, nevidím v tom velezradu. To zase vidí opozice, ale ta vidí velezradu za každým rohem, v tomto volebním období už pokolikáté.

O řediteli BIS Michalovi Koudelkovi a jeho pokračování ve funkci, až mu skončí jeho období: „V minulosti jsem pana Koudelku x-krát navrhl na povýšení, ocenil jeho práci. Ale nevím, proč bych měl odpovídat na věc, která má nastat v srpnu. Předpokládám, že ve funkci zůstane, ale třeba o novém šéfovi BIS rozhodne příští vláda. Rozhodně ale personální politiku nebudu probírat v médiích, notabene tajné služby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články