Andrej Babiš bude znovu tématem na plénu europarlamentu

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Jak upozornil týdeník Respekt, na program nadcházejícího plenárního zasedání Evropského parlamentu byl zařazen nový bod „střet zájmů a korupce ovlivňující ochranu finančních zájmů členských zemí“, a to konkrétně na 17. prosince. Přestože v názvu bodu není explicitně jmenován český premiér, deníku FORUM 24 potvrdily dva zdroje, že důvodem schválení této podoby programu jsou audity týkající se konfliktu zájmů českého premiéra.

Monika Hohlmeierová (Wikipedia Commons)

Babiše se v posledních týdnech týkala jednání hned několika evropských institucí. Evropská komise řešila zmiňované audity a hovořil o nich i eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn. Věcí se zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který potvrdil závěry auditů, a pro deník FORUM 24 sdělila jeho mluvčí, že jsou zástupci úřadu s postupem komise srozuměni.

Na Babiše se také ptali europoslanci na zasedání Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), kde bylo dokonce navrženo, že by v únoru měli někteří z nich přijet do České republiky na kontrolu, stejně jako se tak stalo na Slovensku po zavraždění novináře Jána Kuciaka.

O Andreji Babišovi se na plenárním zasedání jednalo přesně před rokem. Tehdy dokonce došlo na hlasování o usnesení, v němž bylo konstatováno, že český předseda vlády je ve střetu zájmů. Toto usnesení schválila většina europoslanců.

Babiš nadále odmítá, že by ve střetu zájmů byl, ale popírá i to, že Česko bude muset vracet evropské dotace, které v předchozích letech získal holding Agrofert. Europoslankyně a šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová deníku FORUM 24 potvrdila, že problém musí být vyřešen, než bude schválen Víceletý finanční rámec (2021-2027), tak, aby se podobným problémům napříště předešlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]