Andrej Babiš chce zničit ČSSD. Zbraně: MF DNES, Miloš Zeman a hlas lidu

Miloš Zeman a Andrej Babiš - ničitelé české ústavnosti (ČTK)

Miloš Zeman a Andrej Babiš - ničitelé české ústavnosti | FOTO: ČTK

Otvírák páteční MF DNES musí nutně vést k zamyšlení nad tím, za jak dlouho se Andreji Babišovi prostřednictvím médií podaří shodit vládu a uspořádat předčasné volby, před kterými všechny protivníky pošpiní tak, že nebude možné, aby se nestal premiérem. Zmanipulovaný článek, který měl zanechat další hořkou pachuť kolem premiéra Bohuslava Sobotky kvůli hotelu Kladenka a propojení s OKD, zdaleka není jedinou zbraní (a už vůbec ne jediným článkem), který Babiš pro nárůst své moci využívá.

O článku i ohlasu na něj jsme informovali již včera. Zajímavé je zmínit jeho skladbu – nejprve zmíní, jak inkriminovaný hotel vypadá, jaké má vybavení, čímž čtenáři hned napovídá, že byl prodán pod cenou a okraden nebyl nikdo jiný než daňoví poplatníci.  Lidé, kteří hotel koupili, jsou v titulku „Sobotkovi lidé“, v článku už jenom „mají vazby na špičky ČSSD“. Nezapomíná zmínit co nejvíce z kauzy OKD a samozřejmě podotknout, že poškozeným je ministerstvo financí – samozřejmě, jelikož Babiš přece chce všem zabránit kradnúť.

Včerejší MF DNES.

Včerejší MF DNES.

Sobotka ale není jediný Babišův nepřítel. Jak v tomto článku, tak i jinde, se naváží do ministra vnitra Milana Chovance. Není se čemu divit – Chovanec je mnohem tvrdší v otázce uprchlické krize než premiér a zdá se tak být silnějším soupeřem. Babišovy noviny se do něj pouští často, za všechno jmenujme otvírák, který zněl „Chovanec: Na web jen s povolením. Ministr navrhuje silně omezit anonymitu internetu. Tak, jak to dělají v Číně“. Chovanec ale takto zavádějící informace rázně popřel.

Do Chovance se pustil redaktor Marek Přibil i po útoku na Autonomní centrum Klinika po demonstracích ze 6. února. Zajímavé je, že zde ministra žádá o omluvu a píše: „V tomto případě je na místě omluva nejen policejního prezidenta, ale i Milana Chovance. Zatím jsme od něj slyšeli jen politickou proklamaci, že útok na Kliniku považuje za zbabělý akt, který potvrzuje nebezpečí fašizace části společnosti.“ To je velmi zajímavé – od Babiše jsme neslyšely jediné slovo, které by útok odsuzovalo, přestože ještě před rokem centrum podporoval. Kdo to od něj v MF DNES žádal? Nikdo.

Eric Drooker

Pro srovnání: Čapí hnízdo nikde

Realita zamlčování faktů a veškeré kritiky na pana majitele je ovšem mnohem závažnější. Ptáte se, kolikrát se v monitoringu MF DNES od počátku roku 2016 objevilo Čapí hnízdo? Správně, ani jednou. A když ve vyhledávači posuneme časový limit o něco dál, do června 2015, nezmění se vůbec nic – duo Babiš a Plesl prostě tuhle kauzu, na které by za dřívějších vlád každý ministr skončil během několika dní, zamlčují.

V podstatě podobně je na tom kauza Agrotec. V normální zemi by vládní činitelé, jejichž firmu vyšetřuje policie, už dávno odstoupili – přinejmenším Jaroslav Faltýnek. A hlavně by je k tomu vyzývali novináři. Ne tak MF DNES. Ten 11. srpna 2015 sice otiskl zprávu s titulkem „Policie jde po Babišově firmě“, ale to je všechno.

Babišův spojenec Zeman

Ministr financí samozřejmě ví, že volby nevyhraje bez silných spojenců a hlavně bez součinnosti těch médií, která si zatím ještě nekoupil. Spojence už si vybral a je jím ten nejefektivnější: prezident Miloš Zeman. Babiš dal najevo, že hnutí ANO nebude stavět kandidáta v prezidentských volbách, které se budou (pokud nepadne vláda) konat jen o pár měsíců později než volby do poslanecké sněmovny, které by pro Babiše mohly znamenat premiérské křeslo.

Zeman na jeho hru nepříliš překvapivě přistoupil. Naposledy dokonce prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyzval, aby se hnutí ANO chopilo levicových témat, jelikož ČSSD od nich podle něj ustupuje. Samozřejmě – Zemanovým dlouhodobý zájmem je Sobotkovo oslabování a mezi všemi zbraněmi vyniká postoj k uprchlické krizi. Na té prezident svými populistickými a proruskými názory těží dlouhodobě a PR oddělení ANOfertu velmi bryskně pochopilo, že právě tam leží ztracené hlasy ČSSD.

Eric Drooker

Babiš tudíž zareagoval rychle. Jedinečný rozhovor pro MF DNES vedený přímo se šéfredaktorem, o němž jsme informovali, byl jednoznačně protiuprchlický (na co jiného se také ptát ministra financí?), následovala slova podobného ražení v deníku Právo a nesmíme zapomínat na Babišovo hlavní televizní eso: Pravidelné návštěvy v pořadu Máte slovo, který uvádí Michaela Jílková, manželka Michala Voráčka, majitele společnosti, která provozuje např. prozemanovský web ParlamentníListy.cz. Babiš se zde vyjadřuje jak proti migrantům, tak zároveň neváhá slíbit, že sníží DPH na pivo.

Opravdu je tohle koaliční partner pro jakoukoli seriózní politickou stranu? Neměl by být. A pro prezidenta – pokud bychom nějakého seriózního měli – už vůbec ne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]