Andrej Babiš: co slovo, to lež, co slib, to podraz. Dělal to vždy, jinak to neumí

(Facebook AB)

V dobách klidu, pohody a prosperity si drobných lží a úskoků skoro nevšímáme, a to ani u těch, kteří nám vládnou. Dokonce nám to může připadat neškodné. Když se však chronické lhaní stane základním pracovním nástrojem samozvaného náčelníka v době fatálně ohrožující krize, pak bychom měli velmi zbystřit.

Někdo lže, protože chce být zajímavý, jiný lež používá jako svoji aktivní sebeobranu a další za účelem vlastního prospěchu. A náš vůdce lže, protože to dělal vždy a jinak to neumí, vždy měl ty svoje malé lži ve svém soukromí a ty velké pro veřejnost. Lže i sám sobě tak vytrvale, že těm svým lžím již věří. Lži tvoří základní kameny jeho světa, podobně to mají nastavené i jeho marketéři a pisatelé jeho projevů. Oni jen prodávají zboží, doslova všemi způsoby. Lži se vždy hodí, jsou jednodušší než komplikované pravdy.

Andrej sedmilhář se jistě učil od svých vzorů. Jedním z nich mohl být Baron Prášil, roztomilý vypravěč neuvěřitelných příběhů, kterého ve slavném filmu Karla Zemana báječně ztvárnil Miloš Kopecký. Vzorem by mohl být i legendární prodejce Karlštejna Harry Jelínek, mazaný filuta. Mohl by jím být i ruský šlechtic Alexander Nikolajevič Megalrogov z románu Vladislava Vančury Konec starých časů, kterého hrál ve stejnojmenném filmu Jiřího Menzela nezapomenutelný Josef Abrhám. Nám by nejvíce prospěla inspirace z filmu Lhář, lhář… v hlavní roli s Jimem Carryem. Příběh začíná na oslavě pátých narozenin syna hlavního „hrdiny“. Syn si přeje, aby jeho otec alespoň jeden den nelhal. Prosba je vyslyšena a z úst nepolepšitelného lháře (jak jinak – právníka) vycházejí proti jeho vůli věty, které mu náramně komplikují život. Dovedete si pak představit takovou Burešovu tiskovku? To bychom zírali. A bylo by se na co ptát.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Babišovy lži a podrazy nejsou milé a zábavné, ony jsou zlé, agresivní a nenávistné. To nejsou klamy a bludy pošetilého muže, nýbrž podrazy nejhrubšího zrna, chladnokrevné kalkulace obludně rafinovaného manipulátora a východního desperáta v jedné osobě. Opravdu unikátní exponát. Dovolí si vše, co je mu dovoleno, a dovoleno je mu skoro vše, což znamená, že s jídlem roste apetit. Lež má sice krátké nohy, ale nezřídka má zároveň nebezpečně dlouhé ruce.

Masy lidí nové velké lži přitahují (snadněji jim uvěří), jsou atraktivnější než staré zaprášené pravdy. Babiš je zkušený mystifikátor a obratně obrací své dnešní průšvihy v zítřejší profit. Nějaký viník se vždy najde, třeba se potom dotyčný o sobě dočte v Mladé frontě Dnes, že už na svůj úkol nestačí. Jde samozřejmě o náhodu a názor „nezávislého“ novináře z „nezávislých“ novin. Právě nyní se naplno ukazuje, jak zničující a zvrácená je kumulace moci politické, mediální a ekonomické, to ona je hrobařem demokracie a svobody. Od babišistánu je jen krůček k Orbánově libovůli či k modelům Erdogana, Putina a Si Ťin-pchinga.

Z malých lží se stane obludná mantra mega lží nových světlých zítřků a nových pořádků. Místo roušek dostaneme fiktivní náhubky a vodítka. Metnarové už to chystají. A klidně věřte tomu, že o tom agrofertí náčelník neměl ani tušení. Ty komunistické a estébácké kořeny nejsou jen o nějaké dávné ideologii, jsou mnohem více o schématech jednání, myšlení a rozhodování. Z bývalého soudruha bojovníka, hájícího výdobytky socialismu v režimu třídního boje, se stal evolučním vývojem oligarcha a náčelník pracujícího lidu zároveň. To je kulišárna, která dokazuje, kam až může dosáhnout bezmezná drzost a systém, v němž jedna lež zastírá druhou.

Babišova výhra je naší společnou prohrou. V jeho případě žádné „ano, ale…“ platit nemůže. Žádný kondicionál tady není na místě. Jeho vylhanému ANO je třeba jasně říct ne. A to i dnes, kdy současné situace nejen využívá, ale i zneužívá. Všichni bychom prý měli táhnout za ten jeho provaz, kterým nás ovšem pak sváže! Buďme velmi ostražití a neztrácejme pod rouškami vůli k nezávislému kritickému myšlení. On s námi hraje cynickou hru, v níž pravidla určuje on a jeho lokajstvo, případně jeho holport s ostatními oligarchy a lánskou partou. Nemá smysl si nic nalhávat. Bureš zůstane Burešem, a žádný koronavir to nezměnil a nezmění.

P.S. Jo, a taky platí, že kdo lže, ten taky krade.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner