Andrej Babiš dostal velmi tvrdou zprávu, míní Fischer. Pavel podle něj bude mít plný stůl úkolů od první minuty

Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer ve volebním štábu prezidenta Petra Pavla (FORUM 24 / Vojtěch Laštůvka)

Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer ve volebním štábu prezidenta Petra Pavla | FOTO: FORUM 24 / Vojtěch Laštůvka

Česká republika současně řeší tolik krizí najednou, že prezident bude mít plný stůl úkolů od první minuty, řekl ve štábu prezidenta Petra Pavla senátor Pavel Fischer, který kandidoval v prezidentských volbách letos, ale i v roce 2018. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluvil také o tom, zda se chystá kandidovat i potřetí.

Jak hodnotíte výsledky prezidentských voleb?

Já mám obrovskou radost, že přišlo volit hodně lidí. Ta přesná čísla ještě ani pořádně neznám, ale mám z toho radost, že ten výsledek je tak neoddiskutovatelný. To také ale na vítěze klade obrovskou odpovědnost. Z toho, co slyším od Petra Pavla, mám za to, že on si je té odpovědnosti vědom.

Petr Pavel, Andrej Babiš (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24 / ČTK)

Jak těžký jeho pětiletý mandát podle vás bude? Pokračuje válka na Ukrajině, může se vrátit i covid.

Já nejsem prognostik, takže nebudu odhadovat dopředu, ale v současné době Česká republika řeší tolik krizí najednou, že prezident bude mít plný stůl úkolů od první minuty. Nemusíme mluvit jenom o zahraniční politice, ale také například o reformě daňového systému, o jmenování nových soudců. To je jeho privilegium, aby navrhl kandidáty do Ústavního soudu, a to v počtech, o kterých se nám zatím ani nesnilo. A občané musí mít jistotu, že na Ústavním soudu se dovolají spravedlnosti. Takže tohle je věc, kterou prezident musí poctivě odpracovat a bude mít na to málo času.

Rozdíl ve výsledku mezi oběma kandidáty je poměrně vysoký, přes 16 procent. Dá se podle vás mluvit o debaklu?

Andrej Babiš dostal velmi tvrdou zprávu. Přehnal to, vypustil džina z lahve, mluvil o válce, strašil lidi válkou a dopustil se tolika faulů, že se občané velmi zodpovědně postavili proti tomuhle stylu politiky. Já věřím – a to není nic osobního vůči Andreji Babišovi že všichni, kdo mu pomáhali, si z toho vezmou poučení. Zahrávat si s takovými emocemi je nebezpečné.

Jsem rád, že nejenom Petr Pavel, ale i celá politická reprezentace zavelela, že tohle je moc, a začali jsme ty věci klidnit. Že to uškodilo Andreji Babišovi, je možná velmi důležité pro demokracii v České republice. Jaký to bude mít dopad přímo na Andreje Babiše, to se nechme taky překvapit. On sám musí říct, co chce této zemi ještě nabídnout.

Vy jste kandidoval na prezidenta dvakrát, v roce 2018 a nyní v roce 2023. Plánujete kandidovat potřetí?

Já jsem kandidoval dvakrát, protože jsem dal na stůl pokaždé program, za kterým si stojím a který prosazuji také v senátu. Zatím nevím, co bude, musíme si s rodinou udělat trochu čas, abychom to vyhodnotili, protože ta kampaň a ty útoky, které s tím souvisí, odnesou často ti nejbližší. A já mám za to, že jim něco dlužím. Takže dnes nic říkat nebudu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články