Andrej Babiš je v exekuci. Dokud se řádně neomluví za výrok o zaplacených demonstrantech, bude dostávat pokuty

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Profimedia

Andrej Babiš je v exekuci kvůli svému výroku o zaplacených demonstrantech. Omluvu, kterou požadovala jedna z demonstrantek Jana Filipová, sice zaslal, zároveň v ní ale uvedl, že s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasí. Filipová s omluvou nebyla spokojena a na bývalého premiéra podala takzvanou nepeněžitou exekuci. Babiš nesmí nakládat se svým majetkem. A dokud se neomluví, bude od exekutora dostávat pokuty, informuje Česká televize.

„Jsou to političtí odpůrci na objednávku,“ prohlásil Andrej Babiš (hnutí ANO) v srpnu roku 2018 v TV Barrandov. Právě tento výrok se Jany Filipové, která se demonstrace účastnila, dotkl. „Pan Babiš, ačkoliv byl prostě premiér, tak si nemůže plácat do médií, co mu slina přinese na jazyk. On prostě nemůže takovýmto způsobem dehonestovat lidi, kteří neudělali nic jiného, než že vyjádřili svobodně svůj vlastní názor,“ upozornila podle České televize

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Soud mezi oběma aktéry se táhne už tři roky. Krajský soud nakonec přiznal nárok na omluvu právě Janě Filipové. Tu jí sice bývalý předseda vlády zaslal, podle advokáta ale nebyla upřímná. „Přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasím a budu proti němu podávat dovolání, podvoluji se mu a zasílám vám omluvu předepsaného znění,“ napsal Babiš v dopise.

Nepeněžitá exekuce začala platit od středy. Expremiér ale tvrdí, že o ní neví. „Trvám na tom, aby ta omluva přišla v tom znění, v jakém byla napsaná v rozsudku,“ řekla pro Českou televizi Filipová. Babiš se musí řádně omluvit do 30 dní, aby zaplatil jen náklady exekutora a Jany Filipové. Pokud omluvu do této lhůty nedodá, může exekutor ukládat pokuty do té doby, dokud nepošle řádnou omluvu.

„Ing. Babiš nesmí nakládat se svým majetkem, tedy nesmí např. svůj majetek prodat. Může ohledně svého majetku vykonávat běžnou obchodní a provozní činnost, uspokojovat základní životní potřeby své i základní životní potřeby osob, ke kterým má vyživovací povinnost, a majetek udržovat a vykonávat jeho správu. Právní jednání, kterým by porušil tuto povinnost, je neplatné,“ uvedl pro FORUM 24 advokát Aleš Rozehnal, který Janu Filipovou ve sporu zastupuje.

Šéfovi ANO zbývá na omluvu – počítáno k pondělku 17. 10. – 25 dní. Babiš ale stále tvrdí, že se nemá za co omlouvat. Exekutor mu může udělit pokutu až padesát tisíc korun za každou nesplněnou lhůtu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články