Andrej Babiš našel zalíbení v krachujícím a zadluženém Řecku

Eric Drooker

Ministr financí Andrej Babiš si poslední dobou radikálně rozmyslel svůj přístup k zahraniční politice. Přestože ho dřív nezajímala, tak se v ní naopak v současnosti angažuje velmi zřetelně. Na svůj twitterový profil v sobotu sdílel fotografii s řeckým ministrem financí Varoufakisem. Pochválil ho za to, že chce v zadlužené zemi také zavést registrační pokladny, a přestože jeho země stojí na pokraji krachu, důležitější je pro  Andreje Babiše to, že je Varoufakis sympaťák.

Andrej Babiš pro agitaci k Elektronické evidenci tržeb udělá maximum. Nevadí mu ani, že s ní kromě opozice nesouhlasí ani podnikatelé a drobní živnostníci, kterých se bude týkat nejvíc. K obhajobě svého návrhu zákona, který je označován za buzeraci, šikanu a fízlování, si teď našel nového souputníka. Babišovi nevadí ani fakt, že je jím ministr financí země, která se nachází v takovém dluhovém problému, že jí z něj jen těžko někdo pomůže.

Soukromníci nesouhlasí, ale to je Babišovi jedno

Pro českého ministra financí je však hlavní, že si našel další „těžký kalibr“, a tím argument pro registrační pokladny. Přestože zřejmě dokázal předseda hnutí ANO o nutnosti přijetí zákona přesvědčit i většinu ve vládě, odpor od části podnikatelů, kterých se týká, je čím dál větší. Strana soukromníků trvá na tom, že jde jen o fízlování a spíš by se měla zjednodušit daňová byrokracie, aby nedocházelo k takovým únikům ze státní kasy.

Předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek je přesvědčen, že Evidence pomůže velkým firmám likvidovat konkurenci malých podnikatelů a živnostníků a zajistí politikům a vysokým úředníkům kontrolu a moc nad částí společnosti, která jejich vlivu zatím uniká.

Nový koníček ministra financí je zahraniční politika

Zájem o zahraniční politiku, která bylo pro Babiše a jeho hnutí donedávna tabu, zřejmě změnila ministrova cesta do Spojených států nebo rada jeho odborného poradce Teličky. Ihned po Babišově návratu z USA totiž ANO přišlo s nápadem, že chce více ovlivňovat dění na Zaorálkově ministerstvu zahraničí. Zejména by se prý mělo jednat o personální změny a výběr budoucích velvyslanců.

Radikální změna ve vidění světa

Babiš, který ještě před nedávnem hovořil o tom, že anexe Krymu Ruskem je samozřejmá, protože už se dávno jedná o součást Putinova impéria, tak najednou změnil názor. Schůzky s americkým velvyslancem v České republice Shapirem mu zřejmě ukázaly, že by se ve svých výrocích měl pozitivně zmiňovat spíš o našich západních spojencích. Cesta do USA, kterou podnikl před nedávnem, ho v tom zřejmě ujistila nadobro.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]